Mahkeme belgelerine göre, Amerikan teknolojisini Çin'den korumayı amaçlayan bir ABD Adalet Bakanlığı programı, dahili bir FBI analiz taslağının soruşturmaların temel temelini sorgulamasının ardından Çinli bilim adamlarının beş kovuşturmasını düşürdü.

“Çin Girişimi”, sivil özgürlükler savunucuları tarafından ırksal olarak önyargılı olduğu için eleştirildi ve birçok durumda yargıçlar, FBI'ın bilim adamlarını sorgulama taktikleri hakkında şüphelerini dile getirdiler.
Perşembe ve Cuma günleri, ABD hükümeti, geçen yıl vize dolandırıcılığı suçlamasıyla tutuklanan beş Çinli araştırmacının davasındaki suçlamaların düşürülmesi için federal mahkemelere dilekçe verdi.

Hepsi, askeri bağlantıları ve diğer suçlamaları gizlemek için yanlış vize başvuruları yapmaktan suçsuz olduklarını iddia etti.

Davaları reddetme hamleleri, yeni Biden yönetiminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın Pazar ve Pazartesi günleri Çin'i ziyaret etmesiyle aynı zamana denk geliyor.

Beş tutuklamanın tümü, yaklaşık bir yıl önce ABD-Çin ilişkilerinin düşük bir noktada olduğu ve şu anda dünyanın en büyük iki ekonomisinin sorunlu bir ilişkide ilerlemek için mücadele ettiği bir zamanda gerçekleşti.

'yeniden değerlendirme'
Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, davaları "adalet yararına" reddettiğini söyledi.

ABD merkezli Çinli yetkililere, gelişmeyle ilgili yorum yapmak için hemen ulaşılamadı.

Adalet Bakanlığı sözcüsü Wyn Hornbuckle yaptığı açıklamada, "Çin Halk Cumhuriyeti Halk Kurtuluş Ordusu ile iddia edilen, açıklanmayan bağları olan sanıkların yer aldığı bir avuç davadaki son gelişmeler, Bakanlığı bu kovuşturmaları yeniden gözden geçirmeye sevk etti." Dedi. Söz konusu. Bahsi geçen. Bahsi geçen. Bahsi geçen. Neydi o gelişmeler?


Bu ay iki davada sunulan mahkeme belgeleri, soruşturmanın ABD'de geliştirilen teknolojinin korunmasında ne kadar yararlı olduğunu sorgulayan FBI taslak analizini içeriyordu. Raporda, bilim insanlarının kafasını karıştıran askerlik için vize başvurusu konusunun belirsiz olduğu belirtildi.


Analiz, FBI'ın Çin Teknoloji Transferi Analiz Birimi'nin "PCO öğrencilerinin tutuklanmasının" "yüksek etkisi" nedeniyle Şubat ayında bir ödüle aday gösterilmesine yanıt olarak yazılmıştır. PLA Çin ordusunu ifade eder.

Mahkeme belgelerine göre, FBI birim lideri tutuklamaların etkisi konusunda anlaşamadı ve birimi ödül adaylarından çıkardı.

Mahkeme başvurusu hakkında sorulan bir Adalet Bakanlığı yetkilisi, e-posta yoluyla "taslak analizin, Pazartesi günkü duruşma tarihinden önce çözemediğimiz savunma avukatından gelen takip sorularını ve taleplerini gündeme getirdiğini" yanıtladı.


Duruşmalardan birinin Pazartesi günü başlaması planlanıyordu.

Yetkili, çoğu durumda cezaların bir yıl veya daha az olacağını ve sanıkların hapisteki veya kefaletle serbest bırakılan özgürlüklerinin bu süre zarfında kısıtlandığını söyledi.

Savunma avukatları, müvekkillerinin tek "suçunun" ABD-Çin siyasetiyle çatışmak olduğunu söyledi.