ABD, Dedeağaç üssüne 400'den fazla tank ve zırhlı araç gönderdi. ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi (DVIDS), "Stratejik bir konuma sahip Dedeağaç limanı, ABD Ordusu güçleri için kritik bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi" mesajıyla sevkiyatın fotoğraflarını paylaştı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı
DVIDS'den yapılan açıklamada, Türkiye'ye 40 kilometre uzaklıktaki ABD Dedeağaç üssüne gönderilen tank ve zırhlı araçların sevkiyatına ilişkin detaylar yer aldı.
Açıklamada 598. Ulaştırma Tugayı, 21. Tiyatro İkmal Komutanlığı, 20 Temmuz Salı günü Dedeağaç'ta tanklar, Bradley Savaş Araçları ve çeşitli destek ekipmanlarını içeren yaklaşık 400 araç ve konteyneri boşaltmaya başladı. Ekipman 1. Zırhlı Tugay Savaş Timi, Fort Riley, Kansas'tan 1. Piyade Tümeni. 1. ABCT, Atlantic Resolve'yi desteklemek için Avrupa'ya konuşlandırılan sekizinci zırhlı tugaydır. Limandaki ilk aşamanın ardından, ekipman demiryolu ve ticari hat taşımacılığı ile orta ve doğu Avrupa'daki ileri operasyon yerlerine taşınacak" denildi.

ABD'Lİ KOMUTAN HIRSCH: Bu Doğu Akdeniz için bir dönüm noktası
Ulaştırma Tugayı Albay Joshua D. Hirsch sevkiyatla ilgili yaptığı açıklamada, " Mevcut operasyon, ABD Ordusunun, ABD Büyükelçiliği'ndeki kurumlar arası ortaklarımız, Yunanistan'daki müttefiklerimiz ve endüstri ortaklarımızla birlikte bu muazzam limanın olanaklarından yararlanmak için ortaya koyduğu tüm çabaların doruk noktasını temsil ediyor. M1'lerin, Bradley'lerin ve diğer zırhlı ve paletli araçların geliş ve gidişini desteklemek için limanı ilk kez kullandık. Bu, buradaki tüm ekip için inanılmaz bir dönüm noktası" dedi.