İki ABD'li yetkili, yaklaşık 20 yıl sonra ABD ordusunun, Taliban'ı ortadan kaldırma ve 11 Eylül saldırılarının El Kaide faillerini yakalama savaşının merkez üssü olan Afganistan'ın Bagram hava üssünden ayrıldığını söyledi.

Associated Press'in bildirdiğine göre, hava üssünün tamamı Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçlerine teslim edildi, Cuma günü anonimlik şartıyla, bilgileri medyaya verme yetkileri olmadığı için dediler.
Yetkililerden biri ayrıca, ABD'nin Afganistan'daki üst düzey komutanı General Austin S Miller'ın "hâlâ kuvvetleri korumak için tüm yetenek ve yetkileri elinde tuttuğunu" söyledi.

Bagram hava üssünün zirvesinde, 100.000'den fazla ABD askerinin başkent Kabil'in 50km (30 mil) kuzeyindeki genişleyen bileşiminden geçtiğini gördü.
Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, bir Afgan yetkili, üssün Cumartesi günü düzenlenecek törenle resmi olarak hükümete devredileceğini söyledi.

Hava üssünden çekilme, Başkan Joe Biden'in 11 Eylül'e kadar gidecekleri sözünün aylar öncesinde, 2.500-3.500 ABD askerinden sonuncusunun Afganistan'ı terk ettiğinin veya ayrılmak üzere olduğunun en açık göstergesi.

ABD'nin "sonsuza dek süren savaşını" sona erdirdiğinin Nisan ortasındaki duyurusunun hemen ardından, ABD askerlerinin ve tahmini 7.000 NATO müttefikinin ülkeden ayrılışının, ülkenin Bağımsızlık Günü'nü kutladığı 4 Temmuz'a yakın olacağı açıktı.

Video oynatmak
NATO askerlerinin çoğu bu hafta itibariyle Afganistan'ı çoktan terk etti.

Associated Press tarafından analiz edilen birkaç ülkeden yapılan duyurular, Avrupa birliklerinin çoğunun küçük bir törenle ayrıldığını gösteriyor - NATO müttefikleri 2001'de ABD işgalini desteklemek için sıraya girdiğinde dramatik ve kamusal güç ve birlik gösterisine tam bir tezat oluşturuyor.

ABD, güvenlik endişelerini öne sürerek son askerlerinin Afganistan'dan ne zaman ayrılacağını söylemeyi reddetti ve aynı zamanda Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın halen müzakere edilmekte olan korunmasını da vurguladı. Türk ve ABD askerleri şu anda havalimanını koruyor.

ABD'nin ayrıca başkentteki genişleyen büyükelçiliğini korumak için Afganistan'da yaklaşık 6.500 askeri olacak. Varlıklarının Afgan hükümetiyle yapılacak ikili bir anlaşma kapsamında ele alınacağı anlaşılıyor.

Video oynatmak
ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılması, Taliban savaşçılarının ülkenin çeşitli yerlerinde ilerlemeler kaydetmesi, düzinelerce bölgeyi ele geçirmesi ve kuşatılmış Afgan Güvenlik Güçlerini ezmesiyle geldi.


Endişe verici bir gelişmede hükümet, Afgan güvenlik güçlerine yardım etmek için acımasız şiddet geçmişi olan milisleri diriltti.

'Taliban Kabil'in kapısında'
Son bir basın toplantısının tüm özelliklerini taşıyan General Miller, bu hafta devam eden şiddetin Afganistan'da dünyayı endişelendirmesi gereken bir iç savaş riski taşıdığı konusunda uyardı.

Geçen ay Biden, Afgan mevkidaşı Eşref Ghani'ye "Afganlar geleceklerine, ne istediklerine karar vermek zorunda kalacaklar" demişti.

Ghani, işinin şimdi ABD'nin çekilmesinin "sonuçlarını yönetmek" olduğunu söyledi.

Video oynatmak
ABD'den çekilme konusunda Taliban ile yapılan anlaşma, eski Başkan Donald Trump'ın yönetimi altında yapıldı.

ABD'nin çekilmesi karşılığında Taliban, herhangi bir silahlı grubun Afgan topraklarından uluslararası saldırılar başlatmasını önleme sözü verdi.

Grup ayrıca Afgan rakipleriyle müzakerelere girme taahhüdünde bulundu, ancak müzakerelerde çok az ilerleme kaydedildi.

Al Jazeera'ya konuşan Kabil Üniversitesi'nde siyasi yorumcu ve profesör olan Faiz Zaland, ABD birliklerinin çekilmesinin “mevcut durumda biraz aceleci olduğunu çünkü yerde barışımız olmadığını” söyledi.

"Geri çekilme, Taliban'ın Kabil'in kapısında olduğu bir zamanda gerçekleşiyor" dedi.

“Ülkenin dört bir yanında çetin ve sert çatışmalar yaşanıyor. Son bir ayda 80'den fazla bölge Taliban'ın eline geçti" dedi ve Haziran'ı "son yirmi yılda Afgan güçleri için en ölümcül ay" olarak nitelendirdi.

Zaland, ABD'nin Afganlar arası barış anlaşması tamamlanmadan ülkeyi terk ederek "sorumsuz bir çıkış" yaptığını söyledi.

Al Jazeera'ya “Ülkenin bir iç savaşa doğru gidiyor olması muhtemel görünüyor” dedi.

Sembolizmle dolu
ABD'nin ayrılışı sembolizmle dolu. En önemlisi, bir Afganistan işgalcisinin Bagram'dan ikinci kez gelip geçmesi.

Eski Sovyetler Birliği, 1950'lerde havaalanını inşa etti. 1979'da komünist bir hükümeti desteklemek için Afganistan'ı işgal ettiğinde, ülkeyi işgalini savunacağı ana üssü haline getirdi.

10 yıl boyunca Sovyetler, onları son Soğuk Savaş savaşlarından birinde cephe gücü olarak gören dönemin Başkanı Ronald Reagan tarafından özgürlük savaşçıları olarak adlandırılan ABD destekli “mücahitlerle” savaştı.

 

(Dış Basın)