Savunma Bakanlığı'nın şu ana kadar Afganistan'dan yaklaşık 500 C-17 yüküne eşdeğer malzemeyi geri yüklediğini ve yaklaşık 13.000 parça ekipmanı bertaraf için Savunma Lojistik Ajansı'na teslim ettiğini duyurdu.

“13.000 parça ekipman neredeyse tamamen federal aşırı kişisel mülkiyetten oluşuyor. ABD Merkez Komutanlığı, bu teçhizatın savunma eşyalarından oluşmadığını veya büyük teçhizat olarak kabul edilmediğini söyledi.

ABD'nin askerlerinin 11 Eylül'e kadar ayrılacağını açıklamasından bu yana, savaş yorgunu ülkede şiddet arttı. Afganistan İçişleri Bakanlığı'na göre, Mayıs ayında Taliban'ın yol açtığı iddia edilen 250'den fazla sivil can kaybı kaydedildi.

Ancak Taliban, hükümetin iddiasını reddetti.

ABD şimdiye kadar altı tesisi Afgan Savunma Bakanlığı'na devretti. Merkez Komutanlığı, "ABD Merkez Komutanlığı, tüm gerileme sürecinin %50'sinden fazlasını tamamladığımızı tahmin ediyor" dedi.


Salı günü Afganistan'da ilerleyen Taliban, her tarafta ölümlere yol açan artan şiddetin ortasında kuzey Faryab eyaletinde bir bölgeyi daha ele geçirdiğini iddia etti.

Bu arada Afgan Savunma Bakanlığı sözcüsü Ruhollah Ahmadzai, güvenlik güçlerinin sivil kayıpları önlemek için stratejik bir geri çekilmeye gittiğini ve bu bölgeleri geri almak için kapsamlı bir plana sahip olduklarını söyledi. “Bu bölgelerdeki durum (Taliban'ın eline geçti) yakın gelecekte daha iyiye doğru değişecek” dedi.

 

Londra Postası