Austin, mevkidaşı Akar'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yazılı bir açıklama paylaşıldı.

Pentagon, açıklamasında, Austin'in ABD ve Türkiye'nin savunma ilişkileri ile NATO'nun güvenliğine yönelik atılan ortak adımlardaki kararlılığı yineleyerek Türkiye'nin Afganistan'daki barış sürecine verdiği destek için Akar'a teşekkür ettiklerini belirtti. İki mevkidaşın  Doğu Akdeniz'deki olumlu diplomatik gelişmeleri değerlendirdiği belirtilirken Austin'in NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasındaki diyalog çabalarını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Austin, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 sistemini ellerinde tutmamaları gerektiğini söyledi. 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) Austin-Akar görüşmesine yönelik yapılan açıklama şöyle:

"Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin 1 Nisan 2021'de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede bölgesel güvenlik ve ikili savunma iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Görüşmede her iki bakan tarafından stratejik ilişkilerin önemi, bölgesel ve küresel güvenlik konusunda ortak bir anlayış geliştirilmesi, sorunların stratejik ortaklık ve müttefiklik ruhuna dayalı olarak çözüme kavuşturulması konuları vurgulanmıştır. Bakan Akar ve Bakan Austin, iki ülke arasındaki askeri ilişkileri güçlendirirken daha yakın işbirliği ve koordinasyona olan bağlılıklarını tekrar teyit etmişlerdir.

Bakan Akar, Savunma Bakanı olarak atanan Bakan Austin'i bir kez daha tebrik etmiştir."