Ağrı'ya gelen Bakanlar, Vali Varol, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, ile kamu kurumlardan yetkililer tarafından karşılandı. Bakan Dönmez ve Varank'ın Ağrı Diyadin'de altınb rezervinin çıkarılması için kurulacak tesisi açması ve bir dizi görüşme yapması bekleniyor. 

Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyündeki altın madeni tesisi için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) mütevellisi Koza Altın'ın toplam 160 milyon dolarlık yatırım yapması bekleniyor.

2022 SONUNDA İLK ATIN DÖKÜMÜ
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan tasarımda, "İşleme tesisinin de olacağı madende ilk altın dökümünün 2022 yılının son çeyreğinde yapılması hedefleniyor. 500 kişinin doğrudan istihdam edileceği işletmede, dolaylı istihdamın 2,300 kişiye ulaşması bekleniyor" ifadeleri kullanıldı.

Diyadin İlçesi Mollakara Köy Sigortası programına Enerji ve Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Grup Milletvekili Mustafa Elitaş, Tasarruf Mevduatı Başkanı Muhiddin Tabi Gülal ve AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi katılacak. 

TMSF yöneticisi Muhiddin Gülal, başlangıç değeri açısından önemli bir değerdir.