Af yasasının Meclis'te onanmasının ardından ünlü isimlerden Alaattin Çakıcı'nın tahliye edileceği belirtildi.  Affın, Resmî Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girmesinin ardından Çakıcı da bu aftan yararlanarak serbest kalacağı belirtildi. 

Dün gece saatlerinde AK Parti ve MHP gruplarının ortak olarak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi Meclis'te kabul edilmişti. 

CHP, İnfaz yasasını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını açıkladı.

ALAATTİN ÇAKIÇI KİMDİR?

Alaattin Çakıcı 20 Ocak 1953 tarihinde Trabzon'a doğdu. Evlilikleri ise Nuriye Uğur Kılıç (1991–1994) ile oldu.

ALAATTİN ÇAKIÇI'NIN SUÇU NEYDİ?

Türk organize suç örgütü lideri olarak tanınan Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998'de Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte Fransa'nın Nice kentinde yakalanmıştı. Çakıcı'nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17.000 dolar çıkmıştı. 

Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında üç yıl dört ay hapis cezası verildi.
15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl dört ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.
Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak on yıl on ay cezaya çarptırıldı.
Uludağ'da 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç'ın Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve Çakıcı'ya 19 yıl iki ay hapis cezası verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi. Çakıcı, avukatı aracılığı ile yayımladığı mektupta Süleyman Soylu' ya da hakaret etmişti.