Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Moskova'da yaptığı görüşmede Kremlin'deki tutuklu eleştirmenin akıbetinin tartışılmasının ardından, Alexey Navalny'nin siyasi faaliyetleri nedeniyle hapse atıldığı yönündeki suçlamaları reddetti.

İkili, yaklaşık 16 yıllık görev süresinin ardından gelecek ay istifa etmeye hazırlanırken Rusya'ya yaptığı son resmi ziyarette bulunan Merkel ile bir araya geldi.

Görüşmeler sırasında Alman lider, Putin'den Navalny'yi serbest bırakmasını "istediğini" söyledi.

Ancak Merkel ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Putin, Navalny'nin yasaları çiğnediği için cezalandırıldığını söyledi.

Rus toplumunun devrimlerle değişmek yerine gelişmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

'Derin anlaşmazlıklar'
20 yılı aşkın bir süredir iktidarda olan Merkel ve Putin, birçok siyasi farklılığa rağmen yıllar içinde bir iletişim hattını korumayı başardılar.


67 yaşındaki oyuncu, Almanya'da 26 Eylül'de yapılması planlanan seçimlerin ardından siyasetten çekilmeye hazırlanıyor.

Putin, Merkel'i Kremlin'de çiçeklerle karşıladı.

Merkel, görüşmelerden önce televizyonda Putin'e verdiği demeçte, "Derin fikir ayrılıklarımız olsa bile birbirimizle konuşuyoruz ve bu şekilde kalmalı" dedi.

Afganistan'ın Taliban tarafından ele geçirilmesi de dahil olmak üzere gündemlerindeki birkaç konuya atıfta bulunarak, "Konuşacak çok şeyimiz var" diye ekledi.

Görüşmenin ardından basın toplantısında konuşan Putin, “Sayın Federal Şansölye ile bugünkü görüşme geleneksel olarak yapıcı, iş koşullarında geçti. Heyetlerin de katılımıyla ayrıntılı bir şekilde Rus-Alman ilişkilerinin mevcut durumunu ve geleceğini değerlendirdik, geniş yelpazede birçok konuda görüş alış verişini gerçekleştirdik” dedi.

Taliban'ın Afganistan'daki varlığı hakkında da açıklamada bulunan Putin, “Taliban bugün neredeyse ülkenin tümünü kontrol ediyor, buna başkent de dahil. Bu gerçek. Hareket ederken bu gerçek göz önünde bulundurulmalı ve elbette Afganistan’ın dağılması önlenmeli” ifadelerini kullandı.

Komünist Doğu Almanya'da yetişen ve akıcı bir şekilde Rusça konuşan Merkel, Rusya ile ilişkilerin ancak diyalog yoluyla gelişebileceğini her zaman vurgulamıştır.


Ancak Putin ile ilişkisi, Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nı ilhak ettiği ve doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı isyancıları desteklediği 2014'ten bu yana keskin bir şekilde kötüleşti.

İkili, Beyaz Rusya ve iddia edilen siber saldırılar da dahil olmak üzere bir dizi başka konuda da anlaşamadı.

Ülke çapında şiddetli bir saldırının ardından Pazar günü Taliban'ın iktidarı ele geçirdiği Afganistan'daki durum, şu anda iki lider arasında bir kama oluşturan son mesele olabilir.

“Bayan Merkel, bir Doğu Alman olarak ve geçmişiyle Rusya'nın nasıl çalıştığını ve Putin'in nasıl çalıştığını seleflerinin hepsinden daha iyi anladı. Alman Dış İlişkiler Konseyi'nde siyasi analist olan Stefan Meister, her şeyin...

"Büyük kırılma Rusya-Ukrayna çatışmasıydı."

Afganistan görüşmeleri, boru hattı projesi
Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert bu hafta Berlin'de gazetecilere verdiği demeçte, Cuma günkü görüşmelerin "önemli uluslararası meseleler hakkında" olacağını söyledi.


"Elbette Afganistan. Ayrıca Rusya'nın doğu Ukrayna'daki çatışmayı çözmek ve çözmek için çok daha fazlasını yapabileceğini söyledi.

Seibert, olası konuşma konularını sıralayarak, "Belarus bir diktatör, kendi halkına karşı en kötü durumda olan ve üzerinde Rus liderliğinin inandığımız kadar etkili olduğu bir ülke" dedi.

Merkel, Taliban'ın iktidara dönüşünü "acı verici" olarak nitelendirirken, Kremlin daha uzlaştırıcı bir duruş sergiledi.

Moskova, Taliban'ı meşgul etmeye çalışıyor ve kıdemli diplomat Sergey Lavrov, bunu grubun "başkalarının fikirlerine saygı duymaya hazır olduğunu beyan ettiğini ve pratikte gösterdiğini" belirten "olumlu bir sinyal" olarak nitelendirdi.

Putin, Cuma günü küresel toplumu, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından Afganistan'ın "çöküşünü" önlemeye çağırdı ve komşu ülkelere mülteci kisvesi altında giren teröristlerin "önemli" olduğu konusunda uyardı.

Ayrıca ülkeye "dış değerler" dayatmanın "sorumsuz politikasını" da eleştirdi.

Bir diğer tartışma konusu da, Rusya'dan Almanya'ya doğalgaz taşıyacak olan ve neredeyse tamamlanmış olan Nord Stream 2 boru hattıydı.

Proje ABD'yi ve bazı Avrupa ülkelerini kızdırdı, ancak ABD ve Almanya geçen ay tamamlanmasına izin verecek bir anlaşma açıkladı.

Eleştirmenler, boru hattının Avrupa enerji güvenliğini tehdit ettiğini, Rus etkisini artırdığını ve her iki ülkeyi de atlayarak Ukrayna ve Polonya için risk oluşturduğunu söylüyor.


Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, boru hattının tamamlanmasına sadece 15 kilometre (9,3 mil) uzaklıkta olduğunu söyledi. Ayrıca Rusya'nın Ukrayna üzerinden gaz geçişi konusundaki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeyi planladığını söyledi.

Basın toplantısında, Moskova'nın Ukrayna ile bir transit anlaşmasını 2024'ün ötesine uzatmaya hazır olduğunu, ancak daha fazla ayrıntıya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Navalny üzerinde bölünme
Merkel'in ziyareti, göreve başlamasından bu yana Rusya'ya yaptığı 20. ziyaretti ve Navalny'nin 20 Ağustos 2020'de Sibirya üzerinde uçan bir uçakta ağır hastalığının yıl dönümüne denk geldi.

Muhalefet lideri, karısının ısrarı üzerine tıbbi tedavi için Almanya'ya nakledildi ve yetkililer, yapılan testlerin Sovyet tarafından geliştirilen bir sinir gazı ile zehirlendiğini ortaya çıkardığını söyledi.

(Dış Basın)