Altın üç gündür aralıksız düşüşüne yeni bir kayıp dolu günü geride bırakırken, üst üste dördüncü günü de kırmızıda kapatmış oldu. 1804 dolar/onstan seansa başlayan sarı maden, seans boyu kayıp dolu bir günü geride bırakırken iki haftanın ardından 1800 dolar/ons seviyesinin altını geri dönmüş oldu. FED’in 2022 Temmuz ayında bir faiz artırımına gideceği yönünde beklentiler artarken, altın üzerindeki baskıda giderek artmaya başladı. Bu baskı neticesinde seansı 1789 dolar/ons seviyesinden günü tamamlarken, yüzde 0,9 dolar/ons seviyesinden günü kayıpla tamamladı.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde kayıp dolu bir günü geride bırakırken, dördüncü seansı da üst üste kayıpla tamamlamış oldu. 24,18 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, seans boyu satıcılı seyir izleyerek, son üç haftanın en düşük seviyesi olan 23,27 dolar/ons seviyesini kaydetti. 23,65 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan beyaz maden önceki güne kıyasla hanesine yüzde 2,2 kayıp yazmış oldu.

 

Platin de aşağı yönlü hareketini sürdürürken, altı hafta sonra 1000 dolar/ons seviyesinin altına dönmüş oldu. 1013 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 967 dolar/onstan günü tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 4,5 kayıp yazmış oldu.

 

Paladyum 2000 dolar/onsun altına indikten sonra kayıplarında hız kazanmış oldu. 1955 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, seansı 1869 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 4,4 kayıp yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarına yakın seyrederken, 0,50 usd/onsla işlemler gerçekleşti. Toplamda 880 kg altın, 2.911 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı