Geçtiğimiz hafta FED toplantısı gerçekleşirken, altın da volatilitesi yüksek bir haftayı geride bıraktı. 1782 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, 60 dolar/ons gibi geniş bir bant içerisinde hareket ettiği bir seansı yaşadı. FED öncesi piyasalardaki şahin söylemlerini artıracağı beklentisiyle, piyasalarda satış yönlü hareketler görüldü; altın da bu satıcılı ortamdan nasibine düşeni alarak 1752 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Son iki ayın en düşük seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, FED faizleri sabit tutuğunu açıklamasının ardından hızlı toparlanma yaşadı. FED kararı sonrası Başkan Jerome Powell kameralar karşısına geçerken, Başkan enflasyonun geçicilikten uzan olduğunu savunurken, omikron varyantının ekonomik toparlanmanın sürmesi açısından risk oluşturduğunu vurguladı. Başkanın sözler enflasyonun kontrol altına alınacağı ancak bu yapılırken piyasayı satışa yönlendirmeyecek türden algılanırken, altın da başkanın sözleri sonrası pozitif fiyatlandı. FED ’in şahin bir tutuma geçmesine rağmen, enflasyonun geçici olduğu söyleminin terk edilmiş olması altını destekleyen bir fiyatlama olarak öne çıktı. Haftanın son gününde toparlanma çabasını sürdüren sarı maden, 1814 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak haftanın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Seansı ise 1798 dolar/onstan tamamlayan sarı maden önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 0,9 kazanç yazdı ve dört haftanın ardından yeşile dönmüş oldu.

 

Gümüş de altınla benzer fiyatlamaları yaşarken, geçtiğimiz hafta 21,42 dolar/ons seviyesine kadar çekilerek son iki ayın en düşük seviyesine kadar çekilmiş oldu. Ancak hafta sonuna kadar bu seviyeden destek bularak, 22,37 dolar/ons seviyesinden haftayı kapattı ve hanesine yüzde 0,8 kazancı yazmış oldu.

 

Platin geçtiğimiz hafta 885 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek son bir yılın en düşük seviyesini kaydetmesinin yanı sıra haftayı kırmızıda kapatan tek kıymetli maden oldu. Hafta sonuna kadar toparlanma çabasında olan platin, 927 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 1 kayıp yazmış oldu.

 

Paladyum da oldukça dalgalı bir seansı geride bırakırken, 1528 dolar/onsla 2020 Mart ayından bu yana kaydettiği en düşük seviyeyi kaydetmiş oldu. Ancak hafta sonuna kadar toparlanma gayesinde hareketini sürdüren paladyum önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 1,3 kazanç yazmış oldu. 

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta alıcıların iştahlı olduğu işlemler yaşanırken, işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 0,50 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim olarak da düşük sayılacak bir hafta geride kalırken, toplamda 6.772 kg altın, 14.210 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı