“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları temkinli seyretti”

Batı’nın Rusya’ya daha sıkı yaptırımlar uygulama hazırlığı ve yükselen enflasyon ile birlikte Fed’in daha agresif adımlara atabileceği beklentileri piyasaların temkinli ilerlemesine yol açıyor. Japonya’da endeks dünün kapanışına yakın seyrederken, ABD endeks vadelileri dün teknoloji hisseleri liderliğindeki yükseliş ardından sınırlı negatif seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,417% bölgesinde hareket ediyor. Petrol fiyatları ise yaptırım beklentileriyle birlikte yükseliş eğilimi gösterdi.

“RBA faiz değiştirmedi”

Avustralya Merkez Bankası politika faizini 0,1%’de bıraktığını açıkladı. Piyasa beklentisi de faizin değiştirilmeyeceği yönündeydi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA – RUSYA

“Yeni yaptırımlar görüşmelere etki eder mi?”

Batı, hafta sonu ortaya çıkan görüntüler nedeniyle Rusya’nın savaş suçu işlediğini belirtti. Bunun akabinde yeni ve sıkı yaptırımlar uygulanması yönünde çağrılar da çoğaldı. Ukrayna – Rusya heyetleri arasındaki görüşmelerde ise Ukrayna heyeti ilerleme sağlandığını belirtse de, iki ülke arasındaki görüşmelere ve ilerlemeye dair bir taslak metin hazırlanması piyasalara daha somut bir kanıt sunabilir. İlerleyen süreçte olası bir barış anlaşmasında Batı’nın bu yaptırımları ne ölçüde ve hızda kaldıracağı da piyasalar açısından önemli olabilir.

ABD

“ISM Hizmet PMI”

ABD’de bugün ISM’in açıklayacağı hizmet aktivitesi rakamı takip edilecek. Piyasa beklentisi Mart ayında aktivitenin bir önceki aya göre daha hızlı genişlediği yönünde. Endeks beklentisi 58,4 olarak karşımıza çıkıyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

 

KaynakGCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı