“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında Fed ve veri etkisi”

Dün gerek Avrupa’da, gerekse ABD’de ekonomik aktivite hakkında bilgi sağlayan verilerin oldukça hayal kırıklığı yaratan sonuçlar sunduğu görüldü. Bir taraftan da Fed’in sıkılaşmasına yönelik beklentiler ve bunun büyüme beklentileri üzerinde yol açtığı baskı etkisini hissettiriyor.

Asya borsaları bu tablo eşliğinde satış ağırlıklı bir seyir izledi. Kayıplarda ise Çin ve Hong Kong endeksleri 1,3% civarı düşüşle öne çıktı.

ABD endeks vadelileri Asya seansında 0,35 – 0,45% civarında negatif seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,03% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi dün 20 yılın zirvesinden geri çekilmesinin ardından Asya seansında sınırlı da olsa yükseliş gösterdi.

Fed beklentilerinin odak noktası olması nedeniyle Cuma günü gerçekleşecek Powell konuşması merakla bekleniyor. Powell’ın şahinleşen Fed beklentilerini daha ileri taşıyıp taşımayacağı riskli varlıklardan kaçışın devamı için önemli bir eşik olabilir.

Petrol fiyatları ABD stoklarındaki gerileme ve Suudilerin açıklamaları ardından OPEC başlığı altında üretim kısıntısı ihtimalinin gündeme gelmesi ile yükseldi. Doğalgaz tarafında ise ABD’de önceki aylarda yaşanan patlama nedeniyle onarıma giren Freeport sıvı doğalgaz tesisinin Ekim yerine Kasım ortasında aktif hale geleceği açıklaması fiyatları baskıladı.

ABD

“Dayanıklı mal siparişleri”

Hafta ortasında Temmuz ayına ilişkin dayanıklı mal siparişi rakamları açıklanacak. Haziran ayındaki artış ardından ivme kaybı beklense ve çekirdek rakam bunu yansıtsa da, artışın devam etmesi, manşet verideki artışın da Boeing’in aldığı siparişlerin etkisiyle daha da pozitif ayrışması söz konusu olabilir. PMI rakamlarına benzer şekilde dayanıklı mal siparişi rakamları da üçüncü çeyrek büyümesine ilişkin ipucu sağladığı için yakından takip edilecek.

“Askıdaki konut satışları”

Satış anlaşması yapılan ancak işlemi henüz tamamlanmayan konut rakamlarını gösteren askıdaki konut satışları özellikle Ekim ayından bu yana yoğun şekilde gerileme eğilimi gösterdi. Son olarak 8,6%’lık gerilemenin açıklandığı veride toparlanma çabasının olup olmaması, üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme beklentileri üzerinde etkili olabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

ODAS: Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu, JCR Eurasia Rating'in 23.08.2022 tarihli kredi derecelendirme çalışması kapsamında Odaş Elektrik Üretim Sanayi Tic. A.Ş.'nin yatırım yapılabilir seviye içerisindeki Uzun Vadeli Ulusal Notu "BBB (tr)" seviyesinden "BBB+ (tr)" seviyesine revize edilmiş olup görünüm "Pozitif" olarak belirlenmiştir.

GESAN: Şirketimiz %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., Portekiz'de yerleşik bir firmadan bir Güneş Enerjisi Santrali Projesinde kullanılmak üzere muhtelif sayıda ve özellikte ‘'OG Hücre, Transformatör, Köşk ve AG Pano'' siparişi almıştır. Sipariş bedeli vergiler hariç 1.281.668 -USD'dir. (Birmilyonikiyüzseksenbirbinaltıyüzatmışsekiz, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile sipariş bedeli 23.230.200, -TL'dir.)

TRİLC: Hepatit B yüzey antijenini içeren "HepB pediyatrik 10 mcg/0.5 ml IM enjeksiyonluk süspansiyon" ve "HepB erişkin 20 mcg/1.0 ml IM enjeksiyonluk süspansiyon" isimli ürünlerimizin ruhsat işlemleri tamamlanmış olup ruhsatları kesilmiştir.

MTRKS: Finansal piyasalarda, yatırımcı ve kuruluşların, sanal para ve/veya dijital para olarak da tanımlanan kripto para alım satımlarında (ticaretinde) ihtiyaç duyabilecekleri alt yapı, işlem platformu, analiz araçları vb konularında gerekli yazılım ve çözümlerin üretilmeye başlanmasına karar verilmiş olup, ilk aşamada kripto para borsası olarak tanımlanan işlem platformu altyapı yazılım çalışmaları başlatılmasına oy birliği ile karar vermiştir.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

SASA: 22/08/2022 - 22/08/2022 tarihinde SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 51,75 - 51,75 TL fiyat aralığından 0 TL toplam  nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 5.314.010 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu  işlemle birlikte SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 22/08/2022 tarihi itibariyle %62,5666 sınırına  ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır. (Erdemoğlu Holding – SATIŞ)

LKMNH: 23.08.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 17,89 - 17,98-TL fiyat aralığından ortalama 17,92-TL fiyattan 20.101 adet alış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Geri Alım programı çerçevesinde gerçekleştirilen işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki paylarımız 23.08.2022 tarihi itibariyle %4,01 sınırına ulaşmıştır.

MPARK: Şirketimizce 23.08.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 40,32 TL – 40,66 TL (ağırlıklı ortalama 40,50 TL) fiyat aralığından toplam 91.000 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı