“Avrupa borsaları pozitif seyretti”

Batı’nın Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararlarının daha çok uyarı içerikli olması sonrasında Avrupa borsaları pozitif seyretti. Fed’in sıkılaştırıcı politikaları ve savaş belirsizliğine yönelik endişe, yükselişlerin temkinli şekilde ilerlemesine yol açıyor.

Endekslerde Fransa ve Almanya 0,5% üzerinde pozitif seyretti. ABD endeks vadelileri ise sınırlı pozitif bir tablo sergiledi. Son günlerde piyasalar üzerinde etkisini artıran ABD 10 yıllık tahvili ise gerileyerek getiri oranını 2,363%’e getirdi.

Avrupa’nın Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanması konusunda adım atmaması petrol fiyatlarını baskıladı.

İNGİLTERE

“Perakende satışlarda sürpriz gerileme”

İngiltere’de perakende satışlar Şubat ayında bir önceki aya göre 0,3% oranında azaldı. Çekirdek perakende satışlar ise 0,7% oranında düşüş yaşadı. İki veri için de piyasa beklentisi önceki aya göre artış yaşandığı yönündeydi.

ALMANYA

“Ifo’da savaş etkisi negatif oldu”

Alman Ifo iş iklimi endeksi Mart ayında 98,5 puandan 90,8 puana geriledi. Savaş belirsizliği ZEW’in açıkladığı endeks ardından Ifo tarafında da negatif etkisini göstermiş oldu. Öte yandan beklenti endeksin 94,2 puan olarak açıklanması yönündeydi.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Veri akışı ve FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek”

Michigan Ünivesitesi’nin açıklayacağı tüketici hissiyat endeksi için beklenti 59,7 puan. Endeks Şubat ayında 59,4 puan olarak açıklanmıştı. Endeks içeriğinde yer alan enflasyon beklentilerinde de 4,9%’dan 5,4%’e, yukarı yönlü bir revize söz konusu.

Günün devamında New York Fed Başkanı Williams ve Fed Yönetim Kurulu Üyesi Waller’ın konuşmaları olacak. Mayıs ayına ilişkin beklentilerin 50 baz puanlık artırıma doğru yoğunlaşmasına bağlı olarak politika yapıcıların konuşmaları da yakından takip ediliyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”