25 kilometrelik köprünün tamamlanması, Suudi Arabistan'ın 17 Mayıs Pazartesi günü COVID-19 salgınının getirdiği seyahat kısıtlamalarını hafifletmeye hazırlandığı sırada geliyor. Krallık, yurt dışına seyahat etmek isteyen vatandaşlara yönelik yasağı kaldıracağını ve kara, deniz ve hava sınırlarını yeniden açacağını belirtti.
Çevrimiçi medya Bahreyn Haber Ajansı tarafından Cumartesi günü yayınlanan bir bildiride, "Hareketin yeni koronavirüs nedeniyle durdurulmasından bu yana başlayan bir kalkınma planının bir parçası olarak tüm ekipmanlar tamamlandı." ifadesi yer aldı.

Otoritenin icra kurulu başkanı Emad el-Muhaisan, Suudi Arabistan ile Bahreyn arasındaki seyahat yasağının kaldırılması kararının iki Körfez ülkesi arasındaki sosyal ve ekonomik bağ ve faaliyetlerin yeniden kurulmasına katkıda bulunacağını belirterek, her iki ülkedeki ilgili makamların özellikle salgın sırasında en üst düzeyde güvenliği sağlamak için gerekli kural ve düzenlemeleri uygulayacağını belirtti.
El-Muhaisan'ın Cumartesi günü KFCA tarafından yayınlanan resmi bir açıklamada, Suudi Arabistan'dan seyahat izninin aşılanmış kişiler veya kişinin Tawakalna uygulamasında, Krallığın resmi COVID-19 temas izleme uygulamasındaveya 18 yaşın altındaki kişiler için koronavirüs sigorta sertifikasında verilen bilgilere dayanarak virüsten yeni kurtulanlarla sınırlandırılacağı belirtildi.

Bununla birlikte, Bahreyn'den Suudi Arabistan'a seyahat etmek isteyen yolcuların, covid-19 ile ilgili olarak kişinin durumunu doğrulayan ve aşılanıp aşılanmadıklarını veya virüsten iyileşip iyileşmediklerini özetleyen GCC onaylı sağlık uygulamalarını kullanmaları gerekecektir.

Yolcuların ayrıca, COVID-19 testinin negatif olduğunu ve test sonucunun numunenin alınmasından itibaren 72 saati geçmemesini sağlayan PCR sertifikaları vermeleri gerekecektir.

 

Al Arabiya