Türkiye'nin Afrika'ya sömürülecek bölge olarak bakmadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Afrika bizim için gerçek dostlarımızın olduğu bir kıtadır." dedi. Bölge ülkelerle çalışmaların süreceğini de dile getiren Çavuşoğlu, "Kararlılık var, azim var ve yol haritamız var" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Afrika bizim için gerçek dostlarımızın olduğu bir kıtadır. Bizler için Afrika deyince güler yüz, dostluk ve samimiyet akla gelir" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açılış töreninde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Bugün burada açacağımız Gine Bissau'nun Ankara Büyükelçiliği ikili ilişkilerimizi büyük kakılar sağlayacaktır. Aslında her şey 2019'da başladı.
Gine Afrika'dan bir ülke.
Tüm Afrika'ya önem veriyoruz ama Gine Bissau ile ilişkilerimizin bu kadar hızlı gelişeceğini ben de tahmin etmiyordum dürüst olmak gerekirse. Kardeşim Suzi Barbosa Bakan seçildikten sonra kendisini aradım ve New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında görüşme konusunda teyitleştik. Orada 20 dakikalık kısa bir görüşme yaptık. O 20 dakikada ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimizi konuştuk. O konuştuklarımızın hepsini hatta daha fazlasını uygulamaya koyduk. O nedenle Antalya Diplomasi Forumu'nda (ADF) Afrika'yı öne çıkarmak istedik. Aynı zamanda Afrika bizim için gerçek dostlarımızın olduğu bir kıtadır. Bizler için Afrika deyince güler yüz, dostluk ve samimiyet akla gelir. Türkiye olarak elbette birçok alandaki tecrübelerimizi Afrika ülkeleriyle paylaşıyoruz, paylaşacağız. Türkiye'nin birçok alanda avantajları var ama bana göre Türkiye'nin Afrika'daki en büyük avantajı Türkiye'nin Afrika'ya bir sömürgeci ülke olarak değil Afrika'yı eşit ülke olarak görmesidir.