Vaka sayısındaki düşüşün, test sayısının az olmasından kaynaklı olmadığını söyleyen Bakan Koca, vaka sayıları artan illerdeki valilik ziyaretlerine devam ediyor.
Bakan Koca, "Tam kapanma vaka sayılarını düşürdü mü?" sorusuna etkilerin olumlu yönde seyrettiğini belirterek yakında ağır hastalara da bu olumlu seyrin etki edeceğini beklediklerini vurguladı.

"DÜŞÜŞ YAŞIYORUZ"
Bakan koca şu açıklamalarda bulundu: "Bölgelerde durum değerlendirmesi yapıyoruz. Bugün Edirne'deyiz. Yerel yöneticilerimizle beraber toplantı gerçekleştirdik. Ülkemizde son haftalarda gördüğümüz korona hasta sayıları nedeniyle tam kapanmaya geçilmek zorunda kalındı. Vaka sayısında istediğimiz seviyeye gelmediğimizi için 17 günlük tam kapanmada düşüş yaşayacağımızı düşünüyoruz."

"TESTLER SEMPTOM GÖSTEREN KİŞİLERE YAPILIR"

"Olumlu tabloyu görmeye başladık. Yakında ağır hastalara da etki edeceğini bekliyoruz. Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayıları ile ilgili asılsız değerlendirmeler görüyoruz. Bir defa daha ifade etmek istiyorum. Testler semptom gösteren kişilere yapılır. Kısıtlamalarla birlikte başvuru sayısı düşüyor. Bu da vaka sayısını düşürüyor. Test sayısının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sonucudur. Düşüş hızını artırmak amacıyla tam kapanma bir zaruret haline geldi. Tekraren söylüyorum bu sürecin sonunda vaka sayılarının ciddi derecede düştüğü bir bayramı yaşamak istiyoruz."