Bakan Koca, basına yaptığı açıklamada, 14 aydır koronavirüs salgınına karşı büyük bir mücadele verdiklerini ve alınan kısıtlama kararlarıyla vaka oranlarında düşüş elde edildiğini belirterek, ''Tam kapanmanın vaka sayılarını düşürmesini umuyoruz. 14 aydır büyük bir mücadele verdiğimiz salgında yeni bir pik dönemi yaşadık." diyerek  "Alınan kısıtlamalarla bir miktar düşüş sağlansa da istediğimiz düzeyde olmadı. Düşüş hızını azaltmak için tam kapanma bir zaruret halini aldı. Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz. Vaka değişim hızlarını vaka oranlarını iller bazında her hafta düzenli olarak yayınlamaktayız." dedi.

Koca, Antalya'da salgına bağlı vaka oranının yüzde 35 oranında azalma olduğunu ifade ederek, "Bugün Antalya'yı bu anlamda detaylarıyla değerlendireceğiz. Hedefimiz, alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükümüzü her geçen gün azaltmak.Salgınla mücadelede bildiğiniz gibi filyasyonun önemi büyük. Bu sistemi dünyada etkin şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz. " dedi.

Aşılamanın önemine dikkat çeken Koca, "Antalya'da yatak doluluk oranımız yüzde 47.7'ye yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 66.3'e düşmüş oldu. Antalya aşılamayı başarıyla yürüten illerden biri. Salgını yenmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmalıyız." dedi.