Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası için çeşitli etkinlikler düzenledi.

Ankara İtfaiyesi İskitler Merkez İstasyonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama programında, ‘İtfaiyeci Duası’nın okunmasının ardından İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, Atatürk büstüne çelenk koydu.


Ankara İtfaiyesi’nin gerek araç gereç bakımından gerek personel bakımından güçlendirilmesi konusunda ve her türlü ihtiyacının karşılanması için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen ABB Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, “İtfaiye hizmeti büyük riskleri de içinde taşıyor. Yangında, depremde, selde bu görevleri yürütürken bazı arkadaşlarımız hayatlarını kaybedebiliyor, sakat kalabiliyor. Dolayısıyla itfaiyecilerin de askerler gibi, polisler gibi başlarına bir iş geldiğinde hayatlarını kaybettiklerinde şehit sayılmaları, yaralandıklarında gazi sayılmaları konusunu da yeterli yasal düzenlemelerin bir şekilde yapılması gerekmektedir.” dedi.


Ankara İtfaiyesi’nin, son 3 yılda yapılan yatırımlarla hem personel kadrosunu güçlendirip gençleştirildiğini hem de araç filosunu yenilediğini vurgulayan İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu şu bilgileri verdi:

“1714 yılında kurulan tulumbacılar ocağından, günümüz modern itfaiyeciliğine 308 yıllık köklü geçmişi olan Ankara İtfaiyesi, bugün Ankara halkına her türlü olaylara 25 ilçemizde 46 itfaiye istasyonu ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Göreve geldiğimiz 2019 yılı itibari ile eksikliklerini tespit ettiğimiz ve stratejik planlarımıza dahil ettiğimiz personel sayımızı 704’ten 1191’e yükseltip, yaş ortalamamızı 48’ den 40’a indirdik. Araç sayımızı 154’den 231’e çıkartarak ihtiyacımıza uygun özellikli araç alımlarımız devam etmektedir. İhalesi biten araçlarımız partiler halinde teslim alınarak istasyonlarımız güçlendirilecektir. Aynı zamanda modern arama-kurtarma ekipmanları ve koruyucu kıyafetlerimizin alımını gerçekleştirdik. Haymana, Nallıhan, Etimesgut, Akyurt ve Bağlum İstasyonlarımızın inşasını tamamladık. Kırsal gönüllü itfaiyecilik programımız kapsamında köylerimize 417 adet 3 tonluk yangın söndürme tankeri dağıtarak 800 vatandaşımıza yangına ilk müdahale eğitimi verdik.”


Etkinlikler kapsamında İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu ve çok sayıda itfaiyeci, Bilkent Gaziler Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret ederek, tedavileri devam eden gazilerle bir araya geldi. Kurumlu ile Ankara İtfaiyesi’nde görev yapan personel, Türk Kızılayı’na da kan bağışında bulundu.

Hibya Haber Ajansı