Tor Wennesland yaptığı açıklamada, "Şeyh Jarrah ve işgal altındaki Doğu Kudüs'teki diğer mahallelerdeki Filistinli mülteci ailelerin tahliyesi ile ilgili son gelişmeler de son derece endişe vericidir." ifadelerini kullandı.

Kızılay'dan Perşembe günü yapılan açıklamada ise tartışmalı bir toprak hakları davasıyla ilgili gerginliğin alevlenmesi üzerine, ilhak edilmiş doğu Kudüs'te İsrail polisiyle gece boyunca çıkan çatışmalarda 22 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Yasal dava, Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir yakınlarındaki Şeyh Jarrah mahallesinde Dört Filistinli ailenin evlerini Yahudilerin iddia ettiği topraklarda merkeze alıyor.

Müslümanların Ramazan ayının başlamasından bu yana Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'da yaşanan gerginlik ve şiddet olaylarından "derin endişe duyduğunu" söyledi.

Wennesland, "Sadece son birkaç gün içinde, aralarında bir kadın ve bir çocuğun da bulunduğu iki Filistinli, İsrail güvenlik güçleri (ISF) tarafından çatışmalar veya saldırılar bağlamında ayrı olaylarda öldürüldü." diye belirtti. 

Yetkili ayrıca, bir İsraillinin bir Filistinli tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğünü belirterek çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi ve açıklamasına "ISF'nin hayatı korumak için maksimum kısıtlama göstermesi ve sadece kaçınılmaz olduğunda ölümcül güç kullanması gerektiğini tekrarlıyorum." diyerek ekledi.

Geçen ay, müttefiklerinin parlamentoya seçilmesinden cesaret alan Arap karşıtı İsrailli aşırılık yanlıları, Araplara karşı şiddet çağrısında bulunan bir yürüyüşe başladılar.

Bu hareket tansiyona yol açarak Gazze'den sınır ötesi saldırılara ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında çatışmalara yol açtı.

Wennesland, tüm taraflardaki şiddet faillerinin hesap vermesi ve derhal adalete teslim edilmesi gerektiğini belirterek, "Her taraftaki siyasi, dini ve toplum liderlerini şiddete, kışkırtmaya ve kışkırtıcı söylemlere karşı sağlam durmaya çağırıyorum." diyen Başbakan, "eğer davetsiz kalınırsa durum kontrolden çıkabilir." dedi.