Buna bağlı olarak yaşanabilecek ani yağışlar, seller ve kuraklık gibi durumların en aza indirilmesi için çalışan Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması için yeni bir proje başlattı. Yozgat, Çorum, Sivas ve Tokat sınırları içerisinde yer alan Çekerek Nehri Havzası için 2021’de başlayacak rehabilitasyon projesi, tamamlandığında toplam 480 köy ve 84 bin kişiye fayda sağlayacak. 2 milyar TL kaynak sağlanan Avrupa Birliği destekli proje toplamda 7 yıl sürecek ve bölgeye yeniden hayat verecek.

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nün, Kalkınma Planında yer alan hedefler doğrultusunda başlattığı “Çekerek Havzası Rehabilitasyon Projesi” ile bitki örtüsünün, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması, doğal kaynakların rehabilitasyonu, sürdürülebilir arazi yönetimi, muhtelif gelir getirici faaliyetlerle kırsal geçimin iyileştirilmesi, heyelan ve sel kontrolü, kırsal ulaşımın iyileştirilmesi amaçlanıyor.

 

876 bin hektarlık alanda tabi kaynak bozulumu önlenecek

Yozgat’ta 8 ilçe (Merkez, Sorgun, Aydıncık, Çekerek, Kadışehri, Akdağmadeni, Saraykent, Çayıralan), Çorum’da 2 ilçe ( Alaca ve Ortaköy), Tokat’ta 3 ilçe (Artova, Sulusaray ve Yeşilyurt) ve Sivas’ta ise 1 ilçeyi (Yıldızeli) kapsayan proje sahasında toplam 14 ilçe ve 480 köy yer alıyor. 876 bin 551 hektarlık alanı içine alan proje sahasında tabi kaynak bozulumunu önlemek için çalışmalar yürütülecek.

 

 

Proje ortakları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü (TRGM) ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yer alıyor. Ayrıca proje ile Çekerek Havzasında yer alan Yozgat, Sivas, Çorum ve Tokat İl Özel İdareleri ile yakın iş birliği içinde çalışılması hedefleniyor.

 

 

2 milyar TL kaynak ayrılacak

Türkiye ve AB ortak destekli olarak 2 milyar TL’yi bulacak ve 2027 yılında tamamlanması öngörülen projenin hedefleri arasında;

 

Havzada bulunan doğal kaynakların rehabilitasyonu ve sürdürülebilir kullanımı,
Çok amaçlı göletler
Kırsal halkın sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi,
Kurumlar arası koordinasyonun ve kurumların kapasitesinin geliştirilmesi,
İzleme ve değerlendirme çalışmaları ile proje öncesi durumun ve proje uygulama sonrası gelişmelerin tespiti ve sayısal olarak ortaya konması yer alıyor.
 

Önemli bir istihdam sağlayacak

Özellikle yörede yaşayan halkın geçim şartlarını iyileştirerek, yoksulluğun azalmasına katkı sağlayacak proje istihdam konusunda da önemli bir katkı sunacak. 7 yıllık sürede proje kapsamında yapılacak çalışmalar ise şu şekilde belirtiliyor;

 

Erozyon kontrolü, heyelan önleme ve sel kontrol çalışmaları
Orman içi ve orman bitişiği meraların sürdürülebilir yönetimi
Ormanların rehabilitasyonu, korunması ve sürdürülebilir yönetimi
Orman köyleri için gelir yaratma ve geçim kaynaklarının çeşitlendirilmesi
Sürdürülebilir ve iklim dostu tarım uygulamaları
Mera rehabilitasyonu ve yönetimi
Sürdürülebilir tarımsal değer zincirleri
Sürdürülebilir tarımsal ürünlerin markalaşma ve pazarlanması
İçme suyu altyapı sistemleri

Hibya Haber Ajansı