Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı Başkanlığında Kuzey Irak’a çalışma ziyaretinde bulunan CHP Heyeti, Erbil’de Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Heyet Ardından Bölgesel Yönetim Parlamentosunu ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Salıcı Başkanlığındaki heyet, ziyaretin ikinci gününde Erbil’de temaslarını sürdürdü. Heyet Başkanı Salıcı’ya; Dış Politika Baş Danışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek, Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken ile Enver Ömür Polat eşlik etti.

Heyet, Erbil’de Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Görüşmede, ziyaretten duyulan memnuniyet dile getirilirken bu ziyaretin yeni bir başlangıç olduğu vurgulandı. Cumhuriyet Halk Partisi Heyeti, programda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) hakkında bilgi verdi.

TÜRKMEN SİYASETÇİLERLE GÖRÜŞME

Cumhuriyet Halk Partisi Heyeti, ardından Bölgesel Yönetim Parlamentosu’nu ziyaret etti. Burada Parlamento Başkanı Rewaz Fayeq ile yapılan görüşmenin ardından, Türkmen siyasetçi Parlamento Başkan Yardımcısı Muna Kahveci ile bir araya gelindi. Görüşmeye Irak Türkmen Cephesi Grup Başkanvekili İmdat Bilal’de katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Heyeti ardından Irak Türkmen Reform Partisi Başkanı Abdulkadir Bazergan ile bir araya geldi. Türkmen siyasetçilerle yapılan görüşmelerde kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesi temennisi dile getirilirdi.

Heyet dün da Erbil Valisi Omed Khoshnaw, Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ile bir araya geldikten sonra Yezidi İnanç Önderleri ile akşam yemeğinde buluştu.

Heyet bugün öğleden sonra Kerkük'e geçerek Irak Türkmen cephesi Genel Başkanı Hasan Turan ve Yetkililerle görüşecek.


Hibya Haber Ajansı