CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; Irak başta olmak üzere Libya, Cezayir ve Afganistan gibi pek çok ülke vatandaşının Türkiye’ye gelmesine kolaylık sağlayan “C1 Vizesi” ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Torun; ticaret, sağlık ve turizm amaçlı seyahatlerde kullanılan ve 60 gün süresi bulunan “C1 Vize” ile Türkiye’ye gelen ancak bir daha geri dönmeyen kişiler olduğu yönündeki iddiaları Dışişleri ve İçişleri Bakanlarına sordu. 

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesi hazırladı. Torun önergelerinde, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere; Irak başta olmak üzere; Libya, Cezayir ve Afganistan gibi bazı ülke vatandaşları, sadece ticaret/sağlık/turizm amaçlı seyahatlerde kullanılabilen C1 Vize kolaylığından faydalanarak ülkemize giriş yapabilmektedir. Ancak resmi pasaport hamilleri dışındaki kişilere verilen ve 60 gün süresi bulunan C1 Vize ile Türkiye’ye gelen çok sayıda yabancı ülke vatandaşının, bir daha geri dönmediği yönünde iddialar bulunmaktadır. 2016-17 yıllarından itibaren uygulanmaya başlandığı belirtilen C1 Vize kolaylığının, farklı kişi ve oluşumlar tarafından, sahte bilgi ve belgeler düzenlenerek istismar edildiği, bir anlamda insan kaçakçılığı amaçlı kullanıldığı ileri sürülmektedir.”

“İnsan kaçakçılığı amaçlı kullanıldı mı?”

CHP'li Torun soru önergelerinde, iki bakana şu soruları yöneltti:

“Türkiye’ye girişlerde C1 Vize uygulaması ne zaman başlamıştır, bu vize kolaylığı hangi ülkeleri kapsamaktadır, bu yolla ülkemize gelen yabancı ülke vatandaşı sayısı kaçtır? C1 Vize hangi aracı firmalar tarafından, hangi ücretler karşılığında verilmektedir?C1 Vize alarak Türkiye’ye gelen ancak yasal süreler içinde ülkeyi terk etmeyen yabancı ülke vatandaşları bulunmakta mıdır? Varsa bu kişilerin sayısı kaçtır? Bu kişiler hakkında herhangi bir inceleme/soruşturma başlatılmış mıdır? C1 Vize uygulamasının istismar edilerek insan kaçakçılığı amaçlı kullanıldığı yönünde herhangi bir iddia, bilgi ve belge tarafınıza ulaşmış mıdır? Ulaştıysa bu iddialarla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?”

“İddialar doğruysa yeni bir skandaldır”

İddialarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Seyit Torun, “Son dönemde C1 Vize uygulamasının bazı kişi ve oluşumlar tarafından istismar edilerek, Türkiye’ye insan kaçırma amacıyla kullanıldığı yönündeki iddialar tarafımıza ulaşıyor. Özellikle sağlık amaçlı ülkemize gelen çok sayıda yabancının bir daha geri dönmediği ileri sürülüyor. Bu iddialar doğruysa, tersine insan kaçakçılığı boyutunda yeni bir skandalla karşı karşıyayız demektir. Biz bu konuda yetkili kurumların kamuoyunu bilgilendirmesini talep ediyoruz” dedi.


Hibya Haber Ajansı