Çin Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde önceki gün "Amerikan Yerlilerine Yapılan Soykırımın Tarihsel Gerçekleri ve Kanıtları" başlıklı bir makale yayınlandı.

Amerikan yerlilerinin fiziksel olarak yok edilmesi ve kültürlerinin silinmesine dair trajik süreci ayrıntılı olarak anlatan makalede, sağlam gerçeklerle dış dünyaya ABD’nin işlediği sayısız insan hakları ihlali suçu sıralandı.

Katliam, sınır dışı etme, asimilasyon... ABD, kuruluşundan bu yana çeşitli acımasız yollarla yerlileri sistematik olarak yaşam haklarından ve temel siyasi, ekonomik ve kültürel haklarından mahrum etti. ABD’nin yerlilere yaptığı, ABD iç hukukunda ve uluslararası hukukta düpedüz bir soykırım eylemiydi.

İstatistiklere göre, Amerikan yerlilerinin nüfusu 1492'deki 5 milyondan 20. yüzyılın başlarında 250 bine düştü. Nüfusun keskin düşüşüyle birlikte, ABD’nin asimilasyonu ve kültürel soykırımı da aynı derecede ürperticidir. Yerli kabileler özerklikten tamamen yoksun bırakılarak ekonomik açıdan da yoksul bırakıldılar. Kültürleri silinerek çocuklarının ana dillerini konuşmaları yasaklandı. Bunun neticesinde ABD’deki yerliler günümüzde halen ciddi bir hayatta kalma ve gelişme kriziyle karşı karşıya. Kötüleşen yaşam ortamı, sosyal güvenlik eksikliği, düşük siyasi statü...

Uzun bir süredir insan hakları hocalığı taslayan ABD, diğer ülkelerin içişlerine ve insan hakları durumlarına her fırsatta müdahale ederken kendi insan hakları suçlarını örtbas etmek için elinden geleni yapmaktadır.

Birçok ülke, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi gibi platformlarda ABD’nin Kızılderililere yönelik soykırımı ve hak ihlallerini şiddetle kınadı ve ABD’yi hatalarını ciddiyetle düzeltmeye çağırdı.

Aralıksız eleştirileri ABD yönetimi duymazdan gelmemeli ve Amerikan yerlilerine karşı işlenen soykırımla yüzleşmelidir.

İnsan hakları konularında çifte standartla ne kadar oynarsa oynasın, tarihi kayıtlar ve çok sayıda gerçek, soykırımın ABD'nin asla silemeyeceği tarihi bir leke olduğunu ve "insan hakları savunucusu" maskesinin çoktan beri paramparça olduğunu kanıtladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı