Büyükelçi Liao Liqiang, anlaşmanın Çin ile Mısır arasındaki üst düzey somut işbirliğinin önemli bir tezahürü olduğuna işaret ederek, iki tarafın Çin-Afrika işbirliği ve Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşası çerçevesinde sağlık, eğitim, ulaşım, telekomünikasyon ve havacılık gibi alanlardaki yoğun işbirliğini sürdürdüğünü kaydetti. Liao, ayrıca Mısır’la birlikte Ramada Hafif Raylı Sistemi ve Mısır Uydu Montaj ve Entegrasyon Test Merkezi dâhil olmak üzere bir dizi önemli iş birliği projesini hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Ranya el-Maşati, Çin’in Mısır’ın en önemli kalkınma ortaklarından biri olduğuna dikkat çekerek, ülkesinin ekonomik ve toplumsal gelişiminin yanı sıra Kovid-19 salgınıyla mücadelesine sağladığı destekler nedeniyle Çin’e müteşekkir olduklarını ifade etti.

Çin’in halk merkezli kalkınma anlayışını övgüyle değerlendiren Mısırlı bakan, Mısır ve Çin’in yoğun nüfusa sahip iki ülke olarak, kalkınmanın tüm sorunların çözüm anahtarı olduğunun farkında olduğunu söyledi.

Ranya el-Maşati, Mısır ekonomisini geliştirmek için Çin’in kalkınma konusundaki deneyimlerinden ve ileri teknolojisinden istifade etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı