Çin’in buğday rekoltesinin yaklaşık yüzde 80’i tamamlandı. Buğday hasadını sona erdiren çiftçiler yazlık tahıl satışlarına başladı. Çin’deki buğdayların bu yılki yüksek kalitesi, satış miktarı ve fiyatıyla tarımla uğraşan köylülerin yüzünü güldürdü.

Mevcut durumda buğday satın alma fiyatı genellikle ton başına 3 bin ile 31 bin RMB arasında değişirken, bu fiyatlar 2 bin 300 RMB minimum satın alma fiyat politikasından çok daha yüksektir.

Jiangsu eyaletinin Suqian kentinde işçiler depoya sevk edilmek üzere kuru buğdayları yığın halinde topluyor

Çin, 2004 yılından bu yana minimum alım fiyatı politikası benimsiyor. Minimum alım fiyatı, ekimden önce açıklanıyor. Fiyatlar piyasaya göre değişiyor ve çiftçiler tahıl yetiştirmek için daha motive olurlar.

Jiangsu eyaletinin Lianyungang kentinde bulunan bir tahıl deposunda, denetimden geçen bir yığın buğday depoya taşınıyor 

Öte yandan tahıl alımı alanında Çin çapında birçok yerde "İnternet +" satın alma yöntimi uygulanıyor. Randevu alımı, kapıdan kapıya hizmet ve gerçek zamanlı ödeme benimseniyor.

Shandong eyaletinin Zaozhuang kentinde bulunan bir tahıl deposunda, buğdaylarla dolu araçlar sırada bekliyor 

Bu yıl Çin, 222 milyar 483 milyon RMB (33,206 milyar ABD Doları) tarımsal üretim geliştirme fonu tahsis etti, bu sayı geçen yıla göre 12,18 milyar (1,818 milyar ABD Doları) arttı; tahıl yetiştiren çiftçilere tek seferlik 30 milyar RMB (44,78 milyar ABD Doları) sübvansiyon verildi, bu sayı geçen yıla göre 10 milyar RMB (1.49 milyar ABD Doları) arttı.

Shandong eyaletinin Liaocheng kentinde bir biçerdöver tarlada buğday hasat ediyor 

Bu yıl çeşitli sübvansiyon politikalarının uygulanması önceki yıllara göre çok erkene alındı. Politikaların erken uygulanmasıyla birlikte bu yıl artan küresel gıda fiyatları, petrol fiyatları ve tarım malzemeleri fiyatlarının olumsuz etkileri en aza indirilmeye çalışılıyor.

Ayrıca taşra yönetimler de şirketlerin birden fazla kanaldan fon toplamasına yardımcı olmak için mali desteği artırıyor. Çin Tarımsal Kalkınma Bankası, bu yıl yazlık tahıl alımı için ilk aşamada 110 milyar RMB (16,41 milyar ABD Doları) tutarında kredi tahsis etti. Birçok banka da yazlık tahıl üretim fonları için yeşil kanallar açtı.