Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Afganistan’ın geçici hükümetini tanıyıp tanımayacaklarına değindi.

Wang Yi, dün Anhui eyaletinde düzenlenen Afganistan’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanlar Toplantısı’na başkanlık etti. Wang, daha sonra düzenlenen basın toplantısında bilgi verdi.

Çin’in Taliban hükümetini resmi olarak tanıyıp tanımayacağı sorusu üzerine konuşan Wang Yi, bu konunun Afganistan’ın geçici hükümetinin ilgisini çektiğini ve uluslararası toplumun da bu konuyu yakından takip ettiğini hatırlattı. Afganistan’ın geleneksel iyi komşusu olarak Çin’in bu ülkenin başarısız bir ülke olmaması ve uluslararası toplumdan dışlanmaması gerektiği kanısında olduğunu belirtti.

Wang, Afganistan’da geçici hükümetin kurulmasından bu yana toplumun istikrarını korumak üzere çabalar gösterildiğini ve belli başarılar da kazanıldığını kaydetti. Toplantıda komşu ülkeler dahil olmak üzere uluslararası toplumun Taliban’dan beklentileri olduğuna dikkat çeken Wang, geçici hükümetten ulusal uzlaşıya kavuşulması, daha hoşgörülü bir yönetimin kurulması, kadınlarla çocukların istihdam ve eğitim haklarının savunulması gibi alanlarda daha büyük ilerleme kaydetmesinin beklendiğini dile getirdi. Wang, toplantıda Taliban’ın terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tavır göstermesi çağrı yapıldığını kaydetti.

Söz konusu sorunların çözülmesi için yine büyük gayretlerin sarf edilmesi gerektiğini kaydeden Wang Yi, “Çeşitli tarafların taleplerinin karşılanmasıyla Afganistan’ın geçici hükümetinin tanınması konusunda ‘hak yerini bulur’ diye düşünüyoruz. Afganistan’ın geçici hükümetinin, doğru yönde sağlam adımlar atmaya devam ederek, somut çabaları sürdürmesini bekliyoruz.” dedi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı