12. Çin Uydu Navigasyon Yıllık Toplantısı, dün Jiangxi eyaletinin Nanchang kentinde başladı. Çin Uydu Navigasyon Sistemi Komitesi Başkanı He Yubin, toplantının açılışında yaptığı açıklamada, Beidou-3 küresel uydu navigasyon sisteminin geçen yılın temmuz ayında hizmete girmesinden bu yana, sistem için bir işletim ve yönetim sistemi oluşturulduğu gibi, sistemin yurt dışında kullanılmasının da ilerletildiğini kaydetti.

He Yubin, “Testler, sistemin işleyişinin süreklilik ve istikrarını doğruladı, sistemin dünyadaki ileri seviyede bulunduğunu ortaya koydu. Şu an Beidou sisteminin yeni teknolojilerle entegre şekilde gelişimi hızlandırılarak, yeni model ve endüstriler oluşturuluyor. 2020 yılında Beidou sisteminin yurt içindeki hizmetlerinin üretimi 400 milyar yuanı aştı. Sistem şu an 120’den fazla ülkede uygulanıyor” dedi.

Çin Uydu Navigasyon Sistemi Yönetim Ofisi Başkan Yardımcısı Yang Jun’un verdiği bilgiye göre, şu anda yörüngede Beidou sistemine bağlı 15 adet Beidou-2 uydusu ve 30 adet Beidou-3 uydusu dâhil olmak üzere, 45 adet uydu hizmet veriyor.

Beidou sisteminin işletim ve yönetim sisteminin Beidou-3’ün sürekli ve istikrarlı şekilde çalışmasını güvence altına aldığına dikkat çeken Yang, “Sistemin sürekliliği yüzde 99,996’ya, uygulanabilirliği ise yüzde 99,934’e ulaştı. Beidou sisteminin birinci sınıf bir sistem olması, bazı olumlu endeksler ile yüksek seviyeli yönetim ve hizmet seviyesinde de görülebiliyor.” ifadesini kullandı.

Yang Jun, Covid-19 pandemisinin başlamasından bu yana, Beidou sistemiyle ilgili çevrim içi uluslararası iş birliğinin de yoğunlaştığını belirtti.

Yang, “Çin ve Rusya başbakanları arasındaki düzenli görüşme mekanizması çerçevesinde iki ülke, 2021-2025 Çin-Rusya uydu navigasyon iş birliği eylem planını hazırladı. İki taraf, ortak test, istasyon inşası koordinasyonu ve hassas tarım gibi alanların gelişmesini teşvik etmek için 2021-2025 Çin-Rusya uydu navigasyon iş birliği eylem planını hazırladı” ifadelerini kullandı.

ABD ile de iş birliği konusundaki görüşmelerin sürdüğünü hatırlatan Yang, “ABD ile B2a sivil sinyallerine dair müzakereler tamamlandı. İlgili onay prosedürleri devam ediyor. Arjantin ile de gözlem istasyonları kurulması, gözlem ve değerlendirme alanlarında kapsamlı iş birliği yürütülmesiyle ilgili bir mutabakat zaptı imzaladık. Ayrıca, Çin-ASEAN Beidou Uygulama ve Endüstriyel Kalkınma İş Birliği Forumu da düzenlendi. Beidou, şu an ASEAN ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor” diye konuştu.

Yang, Beidou’nun Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) ile sivil havacılık ve denizcilik alanlarındaki uluslararası örgütlere katılımının da hızlandırıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı