Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Uygur Türklerine yönelik Barın Katliamı'na kınama mesajının arıdından Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen tepkiye yanıt verdi.

Mansur Yavaş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir yerde mazlum feryadı yükseliyorsa veya daha önce yaşanmış bir katliamın bir daha yaşanmaması için insani duyarlılık oluşturulması gerekiyorsa bizler de insan olmanın gereğini yerine getirmek mecburiyetinde olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

Yavaş açıklamasının devamında, “Nerede bir çocuk hak etmediği bir günahın vebalini yüklenmeye zorlanıyorsa, nerede bir kardeşimize ateş düşmüşse, nerede insanlığın yüzünü kara edecek bir uygulama söz konusuysa tarihte olduğu gibi bugün de Türk milletinin derdi olacaktır. Kimsenin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Ama bir yerde mazlum feryadı yükseliyorsa veya daha önce yaşanmış bir katliamın bir daha yaşanmaması için insani duyarlılık oluşturulması gerekiyorsa bizler de insan olmanın gereğini yerine getirmek mecburiyetinde olduğumuzu düşünüyoruz. Konuyu partiler veya siyaset üstü görerek Uygur Türklerine ilişkin tavrımıza destek veren tüm kişilere ve kurumlara teşekkür ediyorum.“ dedi.