Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD), Dräger Türkiye’nin katkısıyla Covid19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanları için Atatürk Orman Çiftliği Orman İşletme Fidanlığı'ndaki üç hektarlık alanda hatıra ormanı oluşturdu.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği ve Dräger Türkiye’nin kazandırdığı hatıra ormanında, Covid19 nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Gürayten Özyurt, Prof. Dr. Agah Çertuğ ile Uzm. Dr. Gülsüm Kahveci Kılınç'ın sekiz yaşında hayatını kaybeden oğlu Toprak Kılınç anısına dikilen fidanlar da yer aldı.

TARD Başkanı Prof. Dr. Meral Kanbak, fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, salgının yanında, yakın zamanda yaşanan orman yangınları ile sel felaketlerinin ağacın ve ormanın önemini hatırlattığını söyledi. Kanbak, "Covid19 savaşında yenik düşen anestezi doktorları, teknikerleri ve bir meslektaşımızın çocuğu, ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz hocalarımız anısına fidanlarımızı dikerek anılarının kalıcı olmasını istedik. Bu şekilde gelecek neslin nefes alınacak bir dünyada yaşaması için katkımızın olmasını istedik" şeklinde konuştu. 

Hatıra ormanına 132. yıllarının anısına 1320 fidan eken Dräger Türkiye’nin Genel Müdürü Zafer Kaşıkara ise "Yaşanan orman yangınları ve Covid19 süreci; bizlere oksijenin, soluk almanın tüm canlılar için ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha gösterdi. Sağlık çalışanları anısına hatıra ormanına katkıda bulunuyor olmaktan mutluluk duyuyoruz“ şeklinde konuştu.


Hibya Haber Ajansı