Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Abdülmecid ve bu yüksek düzeyli işbirliği konseyimizin bir toplantısı münasebeti ile Ankara'da misafir etmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyor, Sayın Cumhurbaşkanı'na ve heyetine bir kez de sizlerin huzurunda hoşgeldiniz diyorum.

Cezayir'den ülkemize 17 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu tarihi ziyaretle ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırıyoruz. Cezayir Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 60 yılını bu vesileyle tebrik ediyorum. Vatanlarını bağımsızlığı uğruna can veren tüm kahramanları rahmetle yad ediyorum.

Bu sene aynı zamanda diplomatik ilişkileri kuruluşunun da 60 yılına tekabül ediyor. İki dost ve kardeş ülke olarak 500 yıl öncesine uzanan ortak bir mazi paylaşıyoruz. İkili ilişkilerimizi yeni bir zemine taşıyan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin kuruluşunun 2020 yılında Cezayir'e yaptığı ziyaret sırasında kararlaştırılmıştır.

İşbirliği Konseyi'nin kuruluşunun 2020 yılında Cezayir'e yaptığı ziyaret sırasında kararlaştırılmıştır. İlk toplantımızı gerçekleştirmek bugüne nasip oldu. Bu vesile ile işbirliğimizi daha da ileriye taşıma kararlılığımızı karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik. Görüşmelerimizde Türkiye Cezayir ilişkilerini kapsamlı biçimde ele aldık.

Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz hamdolsun her geçen gün gelişiyor. 2020 yılındaki ziyaretimde 5 milyar dolar hedefini belirlemiştik. Ticaret hacmimizi salgın şartlarına rağmen bir önceki yıla oranla yüzde 35 artırarak, 4,2 milyar dolar düzeyine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir hedef belirledik. O da 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. 

Afrika’nın dünyaya açılan kapılarından biri olan Cezayir’in üretimini çeşitlendirmeye özellikle birçok alanda siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, turistik bütün bu alanlarda Türkiye-Cezayir olarak geleceğe çok daha emin adımlarla yürüyeceğiz.

Türkiye olarak her konuda Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız. Ekonomik işbirliğimizin lokomotiflerinden biri olan yatırımcılarımız da bu süreci yakından takip ediyor. 1400’ü aşkın Türk firması Cezayir ekonomisinin gücüne güç katıyor. Cezayir’i bir üretim üssü olarak gören ve yatırımlarını ülkenize yönlendiren firmalarımıza desteğinizin süreceğinden eminim. Özellikle de yarın İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanı’nın teşrifleriyle gerçekleşecek iş forumunun, karşılıklı ticaretimizin ve yatırımlarımızın arttırılmasına katkıda bulunacağı muhakkaktır.

Cezayir'i üretim üssü olarak gören yatırımları ülkenize yönlendiren firmalarımıza desteğinizi sürdüreceğinizden eminim. Yarın iş forumunun karşılıklı ticaretimizin ve yatırımlarımızın artırılmasına katkıda bulanacağı muhakkaktır.

Enerji ve madencilik alanlarındaki çalışmalarımız ülkelerimizin refahını artıracaktır. Bugün aynı zamanda ortak coğrafyamız olan Afrika ve İslam dünyasındaki meseleleri ele aldık. Cezayir kıtanın lider ülkelerinden biridir. Cezayirli kardeşlerimizin kıtanın kuzeyi başta olmak üzere Afrika'nın tamamında oynadığı rolü takdirle karşılıyoruz.

Türkiye olarak kazan kazan ve eşit ortaklık temelinde işbirliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Libya ve Somali, kıtanın ekonomik kalkınmasına ve sosyal barışına verdiği önemi gösteren iki örnektir. Somali'deki seçimin sonuçlarını Somali halkı için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Türkiye'nin yeniden ayağa kalkmasına katkı sağladığı Somali'de Cumhurbaşkanlığı seçimin başarıyla tamamlanmasından ayrıca memnuniyet duyuyorum. Cumhurbaşkanı sayın Hasan Şeyh Mahmud'u tebrik ediyorum."

 

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un konuşmasından bazı satır başları ise şöyle:

"Selamun Aleykum, Tarihi ayrıcalıklı ilişkilerimize katma değer sağlayan ziyaretimizle birlikte siyasi, ekonomik, kültürel ve her alanda olanaklar çerçevesinde ilişkilerimizi geliştirme fırsatı bulduk.

Bu özel zaman içerisinde ki bizler bir kaç hafta sonra ülkemizde vatanımızı sömürüden kurtarmanın 60. yılını kutlamış olacağız. Kardeş Türkiye Cumhuriyeti'ne ziyaret yapmış olmaktan memnuniyet duyuyorum. Siyasi, ekonomik kültürel ve her alanda ilişkilerimizi geliştirme fırdatı bulduk. İkili görüşme gerçekten kapsamlı verimliydi. Daha önce 2 yıl önce bir araya gelmiştik. Sayın Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret ettiğinde bir dizi iş birliği anlaşmasına imza atmıştık. Temellerini atmaya çalıştığımız siyasi ve ekonomik strateji çok önemli gelişmeler gerçekleştirdik. Aynı bağlamda iki yıldan beridir ortaya koymuş olduğumuz yol haritasının ne aşamaya geldiğine bakmış olduk.

Aynı bağlamda 2 yıldan beridir ortaya koyduğumuz yol haritasının ne aşamaya geldiğine bakmış olduk. Şüphesiz o ziyaretin çok önemli meyveleri oldu. Bunlar arasında tekstil sektörünü söyleyebilirim. Demir ve çelik alanında orada bir yatırım yaptı. Bu yıl itibariyle Cezayir'den 1 milyar dolarlık bir ihracat da gerçekleştirmiştir. Tüm alan, sektörler ilişkilerimizin geliştirilmesi ve bütüncül bir işbirliğinin tesisi için bütün potansiyellere ve olanaklara sahiptir diyebilirim.

Daha güçlü köprüler kurabiliriz. iki kardeş ülkeyi çok daha iyi noktalara beraberce ulaştırabiliriz.  Görüşmelerde ortak meselelere de değinmiş olduk. Filistin halkına işlenen ihlaller konusunda ortak görüşürümüz beyan ettik.Libya konusuna değindik."

Sorular

Cezayir Türkiye ortaklığı sorusu 

Cumhurbaşkanı Tebbun: "Tabikii mümkündür. Stratejik olarak devam edeceğiz. Sanayi bağlamında çok önemliş adımları atmayı düşünmekteyiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Cevabı zaten Sayın Cumhurbaşkanı verdi, benim cevap vermeme gerek yok herhalde."

Soru- Cezayir'de farklı stratejik ne tür anlaşmalar hayata geçirilebilir.?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Özel sektör firmalarımız var. Çok daha önemlisi denizde karada birçok firmamıızın Cezayir'le görüşmeleri devam ediyor. Bu görüşmelerle birlikte işin savunma sanayi bölümünü biz askeri işler adı altında ele aldık. Sayın Başkan örneğin Filistin ve Libya'yı dile getirdi. Bütün bu alanlarda beraber hareket etme ve genişletme konularını ele aldık. Cezayir yüzölçüm sebebiyle su noktasında da sıkıntı olmayan bir ülke konumunda. Bu noktada bir çalışma içine girebileceğimizi konuştuk. Bunlarında değerlendirmesini yaptık."

Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüşme konusunda Türkiye'nin tutumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok açık ve net samimi bir şeyi benim söylemem lazım. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık net bir tarzı söz konusu değil. Bu terör örgütlerine karşı, karşıyız deseler bile, teslim edeceklerini söyleseler dahi biz şuna inanırız; 'Bir delikten iki kez müslüman sokulmaz.' NATO'nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan'a her türlü desteği veriyor mu.? Veriyor, İsveç terör örgütlerinin kuluçga merkezi. Biz bunlara nasıl inanacağız.? Pazartesi günü Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler.? Kusura bakmasınlar. Yorulmasınlar. Buna evet demek mümkün değil biz sokulduğumuz yerden bir daha sokulmayız.!"

Soru- Libya'nın geleceği konusunda Türkiye-Cezayir ne gibi adımlar atacak.?

Cumhurbaşkanı Tebbun: "Yönetimin Libya halkına teslim edilmesi konusunda başka bir iltimal söz konusu değildir. Temelde aynı görüşe sahibiz. Seçimler olmazsa olmazdır."


Hibya Haber Ajansı