Eski AK Parti milletvekili ve DEVA Partisi kurucularından Metin Kaşıkoğlu, sosyal medya hesabı Twitte'dan yaptığı paylaşımda, HDP'nin Ermeni olayları ile ilgili paylaştığı 'Soykırımı utancıyla yüzleşin!' açıklamasına tepki gösterdi. Kaşıkoğlu, HDP'nin paylaşımını alıntılayarak, "Yarın PKK'ya da soykırım yapıldı dersiniz siz bu zihniyetle. Umarım sizin de soyunuz tez zamanda tükenir" şeklinde paylaşımda bulundu. Twitter kullanıcılarından çok sayıda kişi, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı etiketleyerek Kaşıkoğlu'na tepki gösterdi. 

 

 

DEVA Partisi'nden de tepkilerin gelmesi üzerine Kaşıkoğlu yeni bir paylaşımda bulunarak önceki twitini sildiğini duyurdu. 

Kaşıkoğlu açıklamasının yer aldığı metin paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun 24 Nisan 2021 tarihli "Ermeni Soykırımı Utancıyla Yüzleşin" açıklamasına yönelik eleştirel Twitter paylaşımımın, bağlam ve asıl maksadından kopartılarak, hiçbir zaman benimsemediğim ırkçılık ve Kürt düşmanlığı boyutuna evirilmeye çalışıldığını, bu durum nedeniyle bazı Kürt vatandaşlarımızın samimi olarak üzüntü duyduklarını müşahede etmekteyim.  

Türkiye'de siyaset yapma iddiasında bulunan bir siyasi partinin, bu kadim topraklarda 1915 yıllarında yaşanmış karşılıklı büyük acılarla ilgili, tarihi gerçeklerle bağdaşmayacak şekilde "SOYKIRIM" ifadesini kullanıp, bununla ülkemizin yüzleşmesini istemesi üzerine yaptığım paylaşımdan asıl maksadım;  

Ülkemizin tüm insanlarının birlik, beraberlik ve birlikte yaşama ideallerine zarar verici nitelikte gerçekleştirilen siyaset zihniyeti ve anlayışının sona ermesi istek ve beklentisidir. Tüm iyi niyetimize ve asıl maksadımıza rağmen, bir kesim tarafından ısrarla maksadından koparılarak istismar edilmeye çalışılan paylaşım nedeniyle samimi şekilde üzülen ve kalbi kırılan tüm vatandaşlarımızdan özür diler, haklarını helal etmesini dilerim.

Bu minvalde art niyetli kişilerin daha fazla manipülasyonuna fırsat vermemek adına ve farkına varmadan kalplerinin kırılmasına neden olduğum tüm insanlara duyduğum saygıdan ötürü platformda yaptığım paylaşımı da kaldırıyorum.

Tüm kamuoyuna saygılarımla arz ederim."