Yunanistan yönetiminin göçmenlere yönelik kötü politikası nedeniyle dava açan Legal Center Lesvos isimli bir sivil toplum kuruluşu konuyu AİHM’e taşıdı.2020 yılı Ekim ayında Türkiye’den yola çıkan ve aralarında 40 çocuk ile bir hamile kadının da bulunduğu 200 mülteciyi taşıyan botu Akdeniz’de beklettiği, bazı göçmenlerin kişisel eşyalarına el koyarak, bazılarını ise darp ederek insanlık dşı uygulamalara maruz bırakmıştı.  

Sivil toplum kuruluşuna göre, bottan telsiz yardımıyla ulaşan yardım çağrısına Yunan arama kurtarma gemisi ve iki devriye botunun yanıtladıkları halde yardım etmedikleri ve açık denizde saatlerce bıraktıkları savunuluyor.

Aradan geçen saatlerin ardından yüzleri maskeli ve elleri silahlı askerlerin bota binerek göçmenlerin nakit para, telefon ve pasaportlarına el koyduğu belirtilirken, 10-15 kişilik gruplara ayrılarak küreksiz halde sandallara bindirdikleri ve Türkiye sularına itildiği iddia ifade edildi. Davaya telsiz konuşmaları da eklendi. İtilen göçmenlerin Türkiye karasularında sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığı belirtildi.

Bu akşam saatlerinde Yunanistan sahil güvenlik ekipleri, İzmir ve ilçelerine doğru itilen 137 göçmen kurtarıldı.