Gazeteci Barış Pehlivan'ın köşe yazısında duyurduğu soruşturmayı İBB Sözcüsü Murat Ongun tarafından da doğrulandı. Pehlivan'ın iddiasını İçişleri Bakan Sözcüsü İsmail Çataklı da bir açıklama ile doğruladı.

Barış Pehlivan 'İmamoğlu'nun suçlanan elleri' başlıklı yazısında, geçen yıl İstanbul'un Fethi'nin 567. yıldönümü etkinlikleri esnasında Fatih Sultan Mehmet Türbesi'ne elleri arkadan bağlı olduğu halde tekme atarak girmesiyle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldığını belirtti.
Pehlivan yazısında, "Elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezindiniz diye hakkınızda soruşturma açılır mı? Açılmışı var... Bundan tam bir yıl önceydi.İstanbul'un Fethi'nin 567. yıldönümüydü. Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nde bir anma töreni düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılımcılar arasındaydı.Bilmeyenler olabilir; Fatih'in eşi Gülbahar Hatun'un türbesi de aynı avludaydı. İşte, hazır olun... İmamoğlu'nun o türbenin dışında yürürken ellerini arkasından bağlaması İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi. İnsan inanmakta zorlanıyor ama bakanlığın onayıyla Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi. Ve geçen hafta şu suçlamayla Ekrem İmamoğlu'nun ifadesi istendi: '2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet'e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası...'Sahi, yürürken bağlanan eller mi suçluydu, onlara suç yazan bağlı eller mi?" ifadelerini kullandı.

İBB SÖZCÜSÜ ONGUN DOĞRULADI

Pehlivan'ın köşe yazısına binaen İBB Sözcüsü Murat Ongun da soruşturmayı doğrulayarak, "Cumhuriyet Gazetesi'nde Barış Pehlivan imzalı köşe yazısında belirtilen bilgiler ne yazık ki DOĞRUDUR. Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir" dedi.


İÇİŞLERİ'NDEN DOĞRULAMA

İçişleri Bakan Sözcüsü İsmail Çataklı, İmamoğlu'na açılan soruşturmayı doğrulayarak, "Sayın Ekrem İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, sayın İmamoğlu'nun HDP'li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet'e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili. Bu iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor." ifadeleri yer aldı.