Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

 

İnsanlığın geleceğinde uzay çalışmalarının sahip olacağı önemi şimdiden görüyor ve buna göre stratejimizi belirliyoruz.

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişimizin ardından kurduğumuz Türkiye Uzay Ajansımız ülkemizin bu alandaki vizyonunu hayata geçirmeden önemli görevler üstlenecektir.

 

2021-2030 milli uzay programımızı da yakın bir tarihte açıklayacak,bu alandaki hedeflerimizi kamuoyu ve tüm dünya ile paylaşacağız.

 

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülkemize kazandıracağımız uyduları,insan kaynağımızı ve uzay sanayine yönelik projelerimizi bu programda ortaya koymuş olacağız.

 

Uydu alanında mikro uydular giderek öne çıkıyor. Biz de hem mikro uydu geliştirme hem de bu yolları ülkemizden uzaya gönderme konusunda yoğun hazırlık üstündeyiz. Bu amaçla ülkemizde bir Mikro Uydu Fırlatma Tesisi kuruyoruz.

 

Üniversitelerimizin ve özel sektörümüzün uydu geliştirme faaliyetlerini destekliyoruz.Özellikle gençlerimizin bu konudaki heyecanlarını ve gayretlerini memnuniyetle takip ediyoruz.

 

Haberleşmeden savunma sanayisine,enerjiden çevrenin korunması ve şehircilik faaliyetlerinin takibine kadar geniş bir kullanım alanı olan uzay ve uydu teknolojileri alanında ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız.

 

Dünyada bu alanda söz sahibi tüm ülkelerle ve kurumlarla da yakın işbirliği halindeyiz. Giderek geliştirdiğimiz altyapımızı kendimizle birlikte tüm dost ve kardeşlerimizin de istifadesine sunarak uzaydaki imkanlardan adil ve hakkaniyetli şekilde yararlanılabilmesini de sağlıyoruz.

 

Teknolojideki gelişmeler bireylerle birlikte toplumların ve devletlerin işleyişinde de köklü değişimlere yol açıyor.Geçmişte bilim kurgu hikayelerine veya filmlerine konu pek çok teknolojik araç ve imkan artık günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir.

 

Şayet 2053'de Türkiye uzayda hakim bir güç haline gelecekse bunu yerin ve göğün sahibinin emaneti ne hürmet idraki ile yapacaktır.

 

Bize düşen görev, her alanda olduğu gibi uzay çalışmalarında da kendi faaliyetlerimizi ve yeni nesillere bırakacağımız mirası levh-i mahfuza uygun şekilde inşa etmektir.

 

 

Hibya Haber Ajansı