Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:  

Türk Amerikan toplumunun temsil gücünü önemli ölçüde artıran TASC 'ın hayata geçirdi TASC TV çok kısa zamanda büyük beğeni topladı.

Türk Amerikan toplumundan gelen talep üzerine de yirmi dört saat kesintisiz yayına geçti.

Anavatandan uzakta yaşayan ancak kalpleri Türkiye için çarpan siz kardeşlerime yararlı hizmetler sunacağına inanıyorum.

Bu güzel projeyi hayata geçiren TASC TV yönetim kurulunu TASC TV görev alan tüm çalışanları canı gönülden tebrik ediyorum.

Kıymetli kardeşlerim Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında ortak çıkarlara dayalı güçlü kapsamlı stratejik müttefiklik ilişkisi vardır.

İlişkilerimizde zaman zaman görüş ayrılıkları olsa da ortaklığımız bugüne kadar her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Son dönemde de Türk Amerikan dostluğunun ciddi şekilde test edildiği bir süreci hepbirlikte yaşadık.

Özellikle PKK terör örgütü ve uzantılarıyla mücadele konusunda NATO müttefikimiz den arzu ettiğimiz desteği ve dayanışmayı göremedik.

Aynı şekilde Amerikan makamlarına ilettiğimiz klasörler dolusu delile rağmen. FETÖ elebaşıyla ilgili dört yıldır hiçbir adım atılmaması. Milletimizi ve iki yüz elli bir şehidimizin ailesini derinden yaralamıştır.

Demokrasi ve özgürlükler konusunda iddia sahibi bir ülkenin demokrasiye kasteden darbecilere kucak açması çok büyük çelişkidir.

Geçmişte yaşanan tecrübeler bir terör örgütü eliyle diğerini ortadan kaldırmaya çalışmanın yanlışlığını acı bir şekilde göstermiştir.

Nitekim Amerikan Kongresine yönelik menfur eylemde başı çekenlerin, bölücü örgütün Suriye kolu YPG/PYD ile bağlantıları ortaya çıkmıştır. Bu saldırıyla terörün, insanlıkla beraber demokrasinin de düşmanı olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.

Küresel barış ve istikrar hedefiyle çalışan Tüm ülkelerin terörle mücadele konusunda.Ortak bir zeminde buluşması teröre karşı ilkeli ve tutarlı hareket etmesi bu bakımdan büyük önem arz ediyor.

Bilhassa geçen hafta yaşanan on üç insanımızın şehit edildiği kalleş terör saldırısı sonrasında. Tüm müttefiklerimizden net bir tutum bekliyoruz.

Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da terörle mücadelesini sınırları içinde ve dışında.
Kararlı bir şekilde yürütecektir ne ülkemizin ne de bölgemizin geleceğinde.

DEAŞ'ından PKK'sına FETÖ'sundan Vali pidecisi ne kadar eli kanlı katillerin hiçbirine yer yoktur.
Türkiye olarak Amerika ile ortak menfaatlerimizin görüş ayrılıklarımız dan çok daha fazla olduğu inancındayız.

Bu anlayışla uzun vadeli bir perspektifle Kazan Kazan temelinde yeni Amerikan yönetimi ile iş birliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz.

Türkiye iki ülke arasındaki müttefiklik ve stratejik ortaklık ilişkisine yaraşır şekilde üzerine düşeni yapmayı sürdürecektir.


Kıymetli dostlarım her ihtilaftan medet uman Türkiye karşıtı çevreler. Amerikan kamuoyunu aleyhimize yönlendirebilmek için yoğun çaba içerisindedir. Bu çevrelerin yalan ve iftiralarına muhakkak sizler gereken cevabı veriyorsunuz.

Amerikan toplumunun Türkiye'yi daha iyi anlaması için de çaba gösteriyorsunuz. Sizlerin gayretleri hem iki ülkeyi hem de iki halkı birbirine daha da yakınlaştıracaktır.

Türk Amerikan toplumu bugün üç yüz bin kişiyi aşan güçlü bir nüfusa sahiptir. Ticaret ve bilim başta olmak üzere pek çok alanda elde ettiğimiz başarılar bizler için gurur kaynağıdır.

Bu başarılarını sayesinde etkinliğinizin de arttığına inanıyorum. Sizleri Türkiye'nin ve kültürümüzün doğal birer Elçi görüyoruz.

Sizlerden Türk Amerikan ilişkilerindeki pürüzlerin aşılması ve işbirliğinin güçlenmesi yolunda daha fazla çaba bekliyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yönetim Kongre basın seçmen kitleleri ile kamuoyundan gelen çağrı ve yönlendirmelere son derece açıktır.

Türk Amerikan toplumunun da hem bireysel düzeyde hem çatı kuruluşları ve Dernekleri aracılığıyla sesini daha fazla duyurması gerekiyor.

Türk toplumu Türkiye algısını etkileyebilecek her türlü faaliyete ve yayında tepkisini süratle göstermeli ve bunu bir davranış biçimi haline getirmelidir.

Bu çerçevede 2016 yılında kurulan TASC TV'çalışmalarına büyük Emniyet verdiğimizi bu çalışmaları desteklediğimizi belirtmek isterim.

Task'ın Türk Amerikan toplumunu ilgilendiren meselelerde ve COVID19 salgını boyunca öncü rol oynadığını da memnuniyetle müşade ettik.

Bugün yirmi dört saat kesintisiz yayın hayatına başlayan TASC TV'nin de Türk Amerikan toplumuna büyük katkılar sağlayacağından eminim.

İletişim çağının getirdiği imkânlardan da yararlanarak. TASC TV' ve benzeri girişimlerin Türk Amerikan toplumunun kendine olan güveni pekiştireceğine birlik ve beraberliğini arttıracağına inanıyorum.


Hibya Haber Ajansı