11 Eylül saldırıları sırasında başbakan olan Tony Blair, faşist bir yorumda bulunarak İslam dinini terörle birlikte andı. Blair, terörün akut bir tehdit olmaya devam ettiğini, ancak son iki yıldaki olaylardan etkilenerek farklı bir biçimde gelebileceğini söyledi.


Blair konuşmasında, “Terör saldırılarındaki düşüşe rağmen, İslamcılık hem ideolojisi hem de şiddetiyle birincil güvenlik tehdidi olmaya devam ediyor; Ve 11 Eylül'ün gösterdiği gibi, bizden çok uzakta merkezlenmiş olsa bile bize kontrolsüz bir şekilde gelecek. COVID-19 bize ölümcül patojenleri öğretti. Biyoterörizm olasılıkları bilim kurgu alanı gibi görünebilir, ancak şimdi devlet dışı aktörler tarafından potansiyel kullanımlarına hazırlanmak akıllıca olacaktır.” dedi.

Ulus inşasının Amerikan dış politika cephaneliğinde kilit bir araç olarak kalması gerektiğini savunan Blair, drone saldırıları ve özel kuvvetlerin tek başına radikal İslamcılığı yenemeyeceğini söyledi.

Biden kısa süre önce ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin Amerikan ulus inşası çağında sayfayı çevirdiğini duyurdu.

Blair, ABD birliklerinin geri çekilmesinin ardından beklenmedik bir şekilde Taliban tarafından devralınan Afganistan'daki ulus inşasının başarısızlığını kabul ediyor gibiydi, ancak Afgan hükümetindeki yapısal sorunların ve adını vermediği dış aktörlerin sorumlu olduğunu söyledi.

Blair, “Bizim 'yeniden yapılanmamız' başarısız olmadı çünkü halk ülkenin 'yeniden yapılanmasını' istemedi. "Elbette daha iyisini yeniden inşa edebilirdik, ancak Afganlar Taliban'ın yönetimi ele geçirmesini seçmedi. 2019'daki son kamuoyu yoklaması, onlara [Taliban'ın] Afgan halkı arasında yüzde 4'ü desteklediğini gösterdi. Ülkeyi ikna yoluyla değil, şiddetle fethettiler. "Ulus inşası"nın önündeki engel genellikle insanlar değil, uzun yıllar süren yolsuzluklar da dahil olmak üzere zayıf kurumsal kapasite ve yönetişimdir; ve en önemlisi, iç unsurlar dış destekle bir araya gelip yıkmak için bir araya gelirken inşa etmeye çalışmanın zorluğu.” ifadelerini kullandı.

Blair'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bana göre, son zamanların en endişe verici gelişmelerinden biri, Batı'nın strateji oluşturma kapasitesinden yoksun olduğu, kısa vadeli siyasi zorunluluklarının uzun vadeli düşünme alanını daralttığı duygusu oldu. Müttefiklerimize endişe ve düşmanlarımıza zamanımızın tükenmekte olduğu inancını veren her şeyden çok bu duygudur."

"Bu ülkelerin kendi alanlarını yönetmelerine veya ayakta kalmalarına yardımcı olacak kapasiteye sahip değiliz." Dedi. Dedim. "Aşırılık ve göç dalgaları nihayet gelene kadar durumun iltihaplanmasına izin mi vereceğiz yoksa bununla başa mı çıkacağız?"

"Savaştığımız düşman ne kadar çok zayiat olduğunu bilirse, savaşma konusundaki siyasi irademiz o kadar aşınır."