Etiyopya'nın Amhara bölgesi, tüm silah tutabilecek erkekleri çatışmalardan etkilenen Tigray'den gelen isyancılarla savaşmak için seferber olmaya çağırdı ve bunu bir "hayatta kalma kampanyası" olarak duyurdu.

Amhara, Tigray'i güneye sınırlar ve iki bölge, Tigray'deki sekiz aylık savaşın merkezi haline gelen, on yıllardır süren bir toprak anlaşmazlığına karışmıştır.
Amhara bölge başkanı Agegnehu Teshager'in Pazar günkü açıklaması, Tigray'ın hemen doğusunda, Etiyopya'nın Afar bölgesi başkanı tarafından Cuma günü yapılan bir çağrıyı yineliyor.

İki açıklama birlikte, Başbakan Abiy Ahmed'in Kasım ayı sonlarında neredeyse bittiğini ilan ettiği Tigray savaşının ülkenin geri kalanını çekme potansiyelini vurguluyor.

Agegnehu, "Yarın (Pazartesi) başlayarak, hükümet veya özel düzeyde silahlı her yaştan insanı bir hayatta kalma kampanyası için seferber etmeye çağırıyorum" dedi. Bahsi geçen.

Halkı yanımızda olmaya çağırdık. Artık halk her şekilde yanımızda” dedi.


“Bölgedeki yetkililerden aldığımız destek çok büyük. Bununla gurur duyuyoruz.”

2019 Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Abiy, bölgenin iktidar partisi Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ni (TPLF) devirmek için geçen Kasım ayında Tigray'a asker gönderdi.

Savaştan önce aylarca süren çatışma, Haziran sonunda TPLF yanlısı savaşçıların Tigray'ın başkenti Mekelle'yi geri alması ve Abiy'in tek taraflı ateşkes ilan etmesiyle dramatik bir şekilde döndü.


Ancak çatışmalar devam etti ve altı bölgeden ve Dire Dava kentinden yetkililer o zamandan beri hükümet güçlerini desteklemek için asker göndereceklerini söylediler.

Geçen hafta, Tigrayanlar saldırılarını doğuya komşu Afar eyaletlerine doğru ittiler ve burada bölgede federal orduyla savaşan Amhara bölgesinden askerleri hedef almayı planladıklarını söylediler.


Afar, karayla çevrili Etiyopya için stratejik bir bölge çünkü başkent Addis Ababa'yı Cibuti limanına bağlayan ana yol ve demiryolu buradan geçiyor.

Bir yetkili, Afar'daki çatışmalarda en az 20 sivilin öldüğünü ve on binlerce kişinin yerinden edildiğini söyledi.

Asi sözcüsü Getachew Reda, savaşın başlangıcından bu yana Amhara güçlerinin işgal ettiği tartışmalı bölgeler olan batı ve güney kısımları da dahil olmak üzere "Tigray'ın her santimetre karesini özgürleştirmeye" söz verdi.

Tigray'deki bir iletişim kesintisi, kimin hangi bölgeyi elinde tuttuğunu doğrulamayı zorlaştırıyor.

(Dış Basın)