Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kritik Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca maske kullanımının ne zaman son bulacağını açıklarken, döneminde önemli olan konulara vurgu yaptı. Koca ayrıca yerli aşıdaki son gelişmeleri de canlı yayında aktardı.

Koronavirüs Bilim Kurulumuz bugün toplanarak kademeli normalleşme sürecini ve aşı programını görüştü. Bilim Kurulumuzla yaptığımız değerlendirmeler hakkında sizleri bilgilendirmek için buradayım.
Salgının seyrine bakıldığında sosyal hareketliliğin sınırlı olduğu dönemlerin vaka sayısında dramatik düşüşlere neden olduğu bir gerçek. Her kapanma döneminde yüksek bedeller ödeyerek vaka sayılarında düşüşe tanık oluyoruz. Öte yandan her açılış döneminde kontrolü kaybettiğimiz, katlanarak artan vaka sayısı, hasta sayısı ve kayıplarla derin izler bıraktığımız zamanlar yaşıyoruz. Tabii kontrollü bir şekilde sosyalleşmediğimiz sürece tıbbi, insani, ekonomik ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz.
Kapanış dönemleri, salgının akut sorunlarının yönetiminde önemli rol oynamaktadır. Ancak uzun vadeli sosyal ve psikolojik etkileri de göz ardı edilmemelidir.
Kısıtlama dönemlerinde yaptığımız fedakarlıkların sonuçlarını aceleyle ve eski normallerimize dönmeye çalışarak heba etmemeliyiz. Salgın sürecinde önemli bir kırılma sağlamış olsak da virüsün hala aramızda dolaştığını unutmamalıyız. Kademeli normalleşme döneminin bir günde eski normale dönmediğini ve daha ağır bedeller ödememek adına adım adım normal hayata dönmeye çalışacağımızı unutmayalım. Unutmayalım ki bundan sonra bireysel tedbirler çok daha önemli olacak. Kendi önlemlerimizi alarak normal yaşama katılmayı öğreneceğiz.

Aziz Vatandaşlarım,

Salgının hastalık yükü kadar sosyal yükü altında da yorulduk. Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından değil daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de bireysel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu.

Bunu başarıyla hayata geçirebilmek için sizden tek bir yeni talebim var: Lütfen aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar.

Yerli Aşı

Yerli aşı çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Aşı çalışmalarının son safhası olan Faz-3 insan deneyleri başlayacak olan TÜSEB desteği ile geliştirilen aşı adayımız çalışma ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır.

Testlerden başarı ile geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır.

Son günlerde ülkemizde kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapılmaktadır. Bu karşılaştırmaların somut ve bilimsel mecralarda yapılmadığından emin olabilirsiniz. Aşıların bir birine üstünlük ya da zayıflıkları üzerinden bir değerlendirme yapılacak kadar çok zaman geçmedi. Teknik olarak bir aşıyı diğer bir aşı ile karşılaştırmak için yıllara sari izlemler gerekmektedir. Oysa tüm koronavirüs aşıları henüz çok yenidir. Burada önemli olan, güvenlik ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır. Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz bu kriterleri esas alarak en güvenli ve en etkili aşıları vatandaşlarımızın kullanımına sunmak üzere çalışmalar yürütmekte ve yol göstermektedir. Yani, ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz. Bunların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi, yakın gelecekte mümkün de olmadığını hatırınızda tutmanızı istirham ederim. Bu sebeple sıranız geldiğinde hangi aşı ile aşılanma imkanınız varsa güvenle o aşıyı olmalısınız.
Aşı programımız ile toplumumuzun en az %60'ını bağışık hale getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz. Bunun için aşı olarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumakla sorumluyuz.

Bir kez daha tekrar ediyorum, eski normale giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız.

Bu güce güvenin.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.