DXY… Dolar endeksinde bazı kesimler tarafından aşırı bir beklentiye dayandırılan yüksek bir fiyatlama görüyoruz. Bu hareketin bir Fed üretiminden gelme etkisi çok fazla olmakla birlikte, emsal para birimlerini çevreleyen risklerin de çarpan etkisi yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır. Politika ve getiri farklılıkları, jeopolitik baskılar gibi etmenler diğer para birimlerinden dolara olan bir eğilimi de yoğun şekilde tetiklemiş görünüyor. 

 DXY ile Avrupa para birimleri karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

Enflasyon beklentileri, getiri farkları… Enflasyon beklentilerindeki aşırılık olgusu, son fiyat etkenlerinin güncellenmiş eğilimi ile beraber yansıma göstermiştir. Bu kapsamda ABD’de getirilerin hızla yükseldiğini ve güncel düzlemde hafif stabilleşme yaptığını gözlemliyoruz. Ancak her vadede faizler geçen yılsonundan daha yüksek. ECB ve BOJ politikalarının taşıdığı riskler ve perspektif farklılıkları getiri farkını açık tutacaktır. Tahvil piyasasındaki yükseliş, küresel bazda negatif getirili tahvil stokunu geriletirken, ABD 10 yıllık tahvil faizini halen %2,80 düzleminde izliyoruz.

ABD 5y5y enflasyon swapları ve 5 yıllık CPI B/E karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

 

Sonuç? FOMC, 3-4 Mayıs'taki toplantısının sonunda planlarını açıklayacak. Kısacası, Komite'nin federal fon oranı hedef aralığını 50 baz puan artırması ve Haziran ayında bilanço küçültmeye başlama planını açıklaması bekleniyor. Powell'ın Mayıs ayı için 50 baz puanın ötesinde 50 baz puanlık bir seriyi gündeme getirmesiyle başlayan süreç sonrası Fed'in faiz artırımı beklentileri 75 baz puan ile de dile getirilmeye başlandı. Powell’ın bir Volcker olması yönünde enflasyon risklerinin nasıl katmanlanacağı ve buna ne kadar aşırı şekilde müdahale edileceği konusu belirleyici olacaktır. Buna karşın; Fed’in uzun vadeli sürdürülebilir dinamiklerinin dengede olması için sıkılaşan politika ile ikincil etkileri kontrol altına alınan, dışsal etkileri de elemine olduktan sonra hedef patikaya yakın normalleşen bir enflasyona ihtiyaç var, ki sıkılaşmanın sonu resesyon olmasın.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı