Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. İlknur Sayar, “Kadınların en sık karşılaştıkları enfeksiyon türlerinden biri de pelvik enfeksiyonlardır. Önceden geçirilen pelvik enfeksiyon, korunma ya da tedavi amaçlı kullanılan rahim içi araç, çok eşlilik, küretaj, histereskopi, biyopsi alımı, vajinal duş, cinsel yol ile bulaşan hastalık öyküsü ve düşük sosyoekonomik düzey pelvik enfeksiyon risk faktörleri arasında bulunuyor. Erken tanı ve tedavi kadar, normal hijyenik kurallara dikkat etmek ve bu tür enfeksiyonların oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.” dedi.

Pelvik enfeksiyonun genellikle tek bir mikroorganizmanın değil çoklu mikroorganizmaların etken olduğu iltihabi bir hastalık olduğunu söyleyen Sayar, şu açıklamalarda bulundu;

Pelvik enfeksiyonun yumurtalık, rahim, tüpler ve bu üreme organlarının etrafını saran yumuşak doku kaynaklı enfeksiyonudur.  Vajen ve rahim ağzı her ne kadar bu mikroorganizmaların iç genital organlar olan rahim, yumurtalık ve tüplere geçişini engelleyen bir bariyere sahip olsa da çoğu enfeksiyon bu bariyerin bozulması ile oluşur. Daha nadir olarak ise kan yolu ile bulaşır. Kötü kokulu vajinal akıntı, kasık ağrısı, yüksek ateş görülebilir. Ayrıca ilişki sırasında ve sonrasında ağrı, vajinal ısı artışı da pelvik enfeksiyon bulgusu olabilir.”

APANDİSİT İLE KARIŞABİLİYOR

Sayar, “Kadınlarda kısırlık oluşmasına neden olan etkenler arasında pelvik enfeksiyonlara bağlı olarak tüplerde oluşan tıkanıklık birinci sırada yer alıyor. “Pelvik enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu, dış gebelik karın içi kitle komplikasyonları ve apandisit ile karışabiliyor. Muayene ve gerekli tetkikler ile bu rahatsızlıklardan ayrımı yapılmalı” uyarısında bulundu.

Tedavi sürecinin hastalığın şiddeti ve bulgusuna göre ayaktan ya da yatarak yapılabileceğini dile getiren Sayar, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Pelvik enfeksiyon tanısında ultrason gibi görüntülenme yöntemleri, pelvik muayene, labaratuvar teknikleri ve gerekirse laparoskopi gibi cerrahi yöntemler kullanıyoruz. Tanı koyulduğunda hemen tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavinin temelinde enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaları hedef alan antibiyotik tedavisi vardır. Pelvik enfeksiyonlardan korunmada en önemlisi hijyene dikkat etmektir.”


Hibya Haber Ajansı