Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında bugün öğlen saatlerinde toplanan Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla, koronavirüs salgınındaki artış nedeniyle tam kapanmaya gitme kararı aldı. 

Rum Yönetimi vatandaşları, gün içerisinde sadece bir kez ve 8998’e mesaj göndererek dışarı çıkabilecek. 

26 Nisan Pazartesi günü sabah saat 05.00 ila 9 Mayıs Pazar gece yarısına kadar kısa tam kapanma kararı alınan Güney Kıbrıs'ta alınan kararlar Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu tarafından açıklandı.

 Rum basınında yer alan haberlerde kısıtlamaya ilişkin başlıklar şöyle sıralandı:

“Güney Kıbrıs genelinde akşam 9’dan sabah 5’e kadar sokağa çıkmak yasak olacak. İş yerlerine gidiş gelişler ile acil durumlar için tıp merkezi, hastane, eczane veya veterinere gidiş gelişler bu yasaktan hariç olacak. Kişiler gün içerisinde yalnızca bir kez 8998’e mesaj göndererek dışarı çıkabilecekler. 

İç veya dış mekanda, özel veya kamusal alanlardan bağımsız olarak, toplantılar aynı zamanda halka açık ve sosyal etkinler yasak olacak. 

Yalnızca Paskalya Pazarının kutlanacağı 2 Mayıs Pazar günü evlerde daimi olarak ikamet edenlere ek olarak, yalnızca iki aileden ve evdeki toplam kişi sayısı çocuklar dahil 10’u geçmeyecek şekilde toplanılabilecek. 

Dini alanlarda yapılacak olan ibadetler insanların katılımı olmadan yapılacak. 

Düğün, vaftiz ve cenaze gibi dini etkinlikler en fazla 10 kişinin katılımıyla yapılacak. 

Kararnameyle belirlenecek elzem ve diğer servisler hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında personelin en az yüzde 20’si uzaktan çalışacak. 

Tüm yeme içme yerlerinin çalışmaları evlere servis ve take away hizmetleri haricinde askıya alınıyor. 

Akşam saat 9’dan sonra yalnızca evlere servise izin verilecek. 

Yiyecek ve gıda perakendecileri ile temel ürünlerin satışını yapan perakendeciler hariç, tüm perakende satış yapan işletmelerin faaliyetleri askıya alınıyor.

 Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri askıya alınırken, spor salonları, dans okulları ve diğer spor okullarının faaliyetlerine de ara veriliyor."