İBB, Adalar'da başıboş atlara veteriner hekimler ve seyisler eşliğinde titiz bir hizmet vermektedir. Onları 14 metrekarelik özel localarda tımarlamadan tedaviye kadar her türlü imkanı sağlayarak onlara bakıyor. Sadece insanlar için değil tüm canlılar için yaşam kalitesini iyileştirme çabaları meyve vermiştir. Satın aldıkları ilk dönemde insanlardan korkan atlar, gösterilen yakın ilgiden sonra korkularının üstesinden gelmeyi başardı. Büyükada, mutlu atların ülkesine dönüştü.

Sadece insanlar için değil tüm canlılar için yaşam kalitesini yükseltme prensibiyle çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar'da 114 ata titizlikle bakmaya devam ediyor. Büyükada'da inşa edilen tesiste her atın kendine ait 14 metrekarelik tekkesi bulunuyor. Atlar bağlanmadan burada serbestçe dolaşıyor. Tesisteki kum parkuru konusunda uzmanlar eşliğinde küçük çaplı eğitimler vermektedir. İster yazın ister kışın, gezinti yerinde özgürce dolaşıyor.

Artık insanlardan korkmuyorlar

Veteriner hekimler, atların rutin muayenelerine müdahale etmezler. Gerektiğinde ona davranır. Sağlık durumlarının yanı sıra bakımları ve beslenmeleri de yakından takip edilmektedir. At arabasına koşturulduğu dönemde çok zor koşullarda hayatta kalmaya çalışan atlar, kendilerine gösterilen bu yakın ilgiden sonra insanlardan korkmazlar. Onlardan kaçmak yerine kendilerini sevdirmeyi seçerler.

Bir tımarın yerine iki yem

Atların yaşam sevincini yeniden kazanmasındaki en önemli unsur, İBB bünyesinde çalışan bakım görevlilerinin verdiği düzenli bakım hizmetidir. Bu, "İki yem bir tımarın yerini alır" atasözündeki yaklaşımın mevcut uygulamasından başka bir şey değildir. Çünkü tımar etmek sadece atları temiz tutmakla kalmaz. Aynı zamanda bir ata masajı gibidir. Kan dolaşımını artırır. Atı daha keyifli hale getirir. Düzenli olarak bakımlı bir atın hem saçı hem de ruh hali daha sağlıklıdır. Bu sağlıklı durum, atların yüz ifadelerine de yansımaktadır.

Atlar restoran çöplerini kazmaktan kurtuldu

Atların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için çalışmalarını sürdüren Genel Müdürlük ve Gıda Daire Başkanlığı Daire Başkanı Ahmet Atalık, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“İki veterinerimiz ve 22 seyisimiz her gün atlarımızla ilgileniyor. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden de atlarımızın sağlığı konusunda danışmanlık hizmeti alıyoruz. Atlarımızı arpa, kepek, saman ve samanla besliyoruz. Eskiden olduğu gibi restoranların çöplerinde artıklarla beslenmelerine gerek yok. Son derece iyi bakılıyorlar. İyi yiyorlar. Taylarımız da doğdu. Onlar da büyüdüler. Artık ambarlarımızda anneleri ile mutlu hayatlarına devam ediyorlar. "

Hem atlar hem de araba sürücüleri mağdur edilmedi

Bilindiği üzere Adalar'da herkes için çileye dönüşen faytonizmin kaldırılması ve elektrikli araçların devreye girmesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bölgede toplam 1.117 at satın aldı. Daha sonra yıllarca kötü şartlarda çalıştırılan atlara, gelecek hayatlarının işkenceye dönüşmemesi için el konuldu. Bu konuda atların sağlıklı bakım almaları için başta belediyeler olmak üzere resmi kurumlar tercih edildi. Daha sonra İBB, atların protokol imzalanan kurumlara güvenli bir şekilde taşınmasını sağladı ve alıcı taraf yetkililerinin imzasına karşılık sağlıklı bir şekilde teslim etti.

 

Kaynak: İBB Hibya Haber Ajansı