İsrail'in Filistin'e yönelik katliamına yönelik her kesimden tepkiler yükseliyor. Kürecik NATO Radar Üssü'ne Hayır inisiyatifi, hükümete çağrıda bulunarak, İsrail ve ABD'ye bilgi aktaran Kürecik Üssü'nün kapatılmasına yönelik çağrıda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Sivil Düşünce Haber Portalı olarak, Kürecik Üssü'nün kapatılabileceğine yönelik Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ifadelerini hatırlatarak yaptığımız haberimizde üssün ABD ve dolayısı ile İsrail'e bilgi aktardığını ifade etmiştik: Haberimizi okumak için tıklayınız.

İnisiyatif çağrısında şu ifadeleri kullandı:

"Bismillahirrahmanirrahim

Bilindiği üzere mübarek Ramazan ayının başından bu yana Siyonist İsrail Mescidi Aksa’da namaz kılan Müslümanlara vahşice saldırmış ve Doğu Kudüs’ü işgal planı çerçevesinde Şeyh Cerrah mahallesindeki evleri gasp etmeye başlamıştı. Ayrıca bununla da yetinmeyip Heykel Örgütü gibi Siyonist yapıları sahaya sürerek 10 Mayıs’ta Mescidi Aksa’ya on binlerce Siyonistin baskın yapmasını organize etmişti. Korsan İsrail’in tüm bu şom planları ve vahşi girişimleri Kudüslü Müslümanların direnişiyle karşılaşmış ve Mescidi Aksa’ya yönelik tehlikenin giderek artması üzerine Kassam Tugayları, Siyonist rejime Aksa’ya yönelik saldırıları durdurması yönünde bir ültimatom vermişti. Fakat gasıp İsrail bu ültimatomu göz ardı edip Mescidi Aksa’ya ve Kudüslü Müslümanlara saldırmaya devam edince başta Kassam Tugayları ve Kudüs Seriyyeleri olmak üzere tüm Direniş Grupları füze seçeneğini devreye sokmuşlardı. Bunun üzerine Siyonist İsrail, füze saldırılarına misillemede bulunma bahanesiyle yedi gündür Gazze’yi havadan, denizden ve karadan acımasızca bombalamaya başladı.

Şu ana kadar sivil yerleşim yerlerine yapılan bu vahşi saldırılarda Gazze’de yaklaşık 200 kardeşimiz şehit oldu. 1100 kardeşimiz de yaralandı. Terörist İsrail’in bu saldırılarına hem halk hem de hükümetler bazında tüm dünyada ciddi bir tepki gösterildi. Halklar sokaklara döküldü. Hükümetlerin birçoğu da üst perdeden bu vahşi saldırıları kınadı. Bu bağlamda milletimiz bir haftadır tarihte eşine az rastlanır bir şekilde Gazze, Kudüs ve Mescidi Aksa için meydanlara inerek üzerine düşen vazifeyi yerine getirdi ve hükümete atacağı adımlar konusunda kamuoyu desteği verdi.

Hükümet ise en üst perdeden ve en yetkili ağızlardan Siyonist İsrail’i kınamasına ve bu katil rejime gereken dersin anlayacağı dilden verilmesi gerektiğini dillendirmesine rağmen henüz milletimizin, Filistinli kardeşlerimizin ve İslam dünyasının beklediği fiili adımları atmadı. Biz inisiyatif olarak milletimiz adına hükümetten ivedilikle aşağıda maddeler halinde sıraladığımız adımları bir an önce atmasını talep ediyoruz.

1) Maalesef 2012 yılında kamuoyunun tüm itirazlarına rağmen Siyonist İsrail’e istihbarat desteği vermek amacıyla Malatya’mızda kurulan Kürecik NATO Radar Üssü derhal kapatılmalıdır.

2) Siyonist İsrail ile ülkemiz arasında var olan tüm ilişkiler (diplomatik, ticari, askeri, istihbari vd.) tamamen kesilmeli, ülkemizdeki Siyonist elçilik ve konsolosluk hemen kapatılmalıdır.

3) Mavi Marmara konusunda yapılan yanlıştan dönülmelidir. Mavi Marmara konusunda Siyonist İsrail ile yapılan anlaşma iptal edilmeli ve Siyonist komutanların ve yetkililerin hem ülkemizde ve hem de uluslararası mahkemelerde yargılanmasının önü açılmalıdır.

4) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Yahudilerin Siyonist İsrail’de askerlik yapmasına imkan sağlayan kanun derhal iptal edilmelidir.

5) Terörist İsrail’in en büyük hamisi olan büyük şeytan ABD/NATO’nun kullanımındaki İncirlik NATO üssü derhal kapatılmalıdır. Hükümet Mescidi Aksa’yı işgalden ve yıkımdan kurtarma ve Gazze’de 16 yıldır var olan Siyonist ablukaya ve saldırıya son verme konusunda samimiyetini göstermek için biran önce bu adımları atmalıdır.

Bu arada milletimize ve tüm kamuoyuna şu çağrıda bulunuyoruz: Siyonist İsrail’in zulmünün son bulması için bu terör rejiminin elçilik ve konsolosluğu önünde eylemler yapmanın yanı sıra, İslam ülkeleri içerisinde yaptıkları anlaşmalarla bu katil rejime alan açan ve küstahlaşmasına sebebiyet veren iktidarları da şiddetli şekilde uyarmalıyız. Hükümetin yukarıda saydığımız adımları atması için kamuoyunun baskısı ve talebi büyük önem arz etmektedir.

Bu bağlamada milletimizden, siyasi partilerimizden, STK’larımızdan ve kanaat önderlerimizden hükümeti bu adımları atmaya sevk edecek ve cesaretlendirecek açıklamalar ve eylemler yapmalarını talep ediyoruz. Bizler Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi olarak toplumun tüm kesimleriyle bu konuda yapıcı işbirliği içerisinde olmaya hazırız. Ayrıca bunun gerçekleşmesi için de siyasi partiler, STK’lar ve kanaat önderleri ile temaslarımızı sürdürüyoruz.

Biz inisiyatif olarak 2 yıldır her ay Malatya Soykan Meydanı’nda ‘NATO’ya ve Üslerine Hayır Cuması’ kapsamında yaptığımız basın açıklamalarında Kürecik NATO Radarı ile ilgili şu gerçekleri kamuoyuyla paylaştık: Kamuoyunun da malumu olduğu üzere Kürecik NATO Radar Üssü, halkımızın tüm itirazlarına rağmen 2012 yılında Kürecik’te kuruldu. 1000 (bin) kilometre yarı çapta her türlü hava aracını belli bir yüksekliğe ulaştığı anda tespit edebilen ABD yapımı AN-TPY-2 Radarı, korsan İsrail’e fırlatılacak her türlü balistik füzeyi algılama vazifesini yerine getiriyor. Bu radar, Siyonist İsrail’e atılan bir füzeyi tespit edip füzenin yörüngesini ve düşeceği yeri tanımlar ve bu istihbari bilgileri ABD’nin savaş gemilerine veya karaya yerleştirdiği hava savunma sistemine gönderir.

Böylece karşı önleyici füze ateşlenir. ABD’nin İsrail’in Negev çölüne yerleştirdiği aynı tip radarın konum itibariyle Kürecik’teki radar gibi çalışmasına imkan olmadığı için Kürecik NATO radarı İsrail için hayati önem taşımaktadır. Mesela İsrail’e atılan 1300 km menzilli bir füze, Kürecik’teki radar tarafından daha 300 km mesafeye ulaşmadan tespit edilecek, füzenin uçuş yörüngesinden İsrail’de düşeceği koordinat hesap edilerek Siyonistlerin 10 dakika içerisinde sığınaklara girmesi sağlanacaktır.

Ayrıca Kürecik NATO Radarından gelen istihbaratla ABD ve İsrail ordularına ait karşı önleyici füzelerin bulunduğu bataryalar harekete geçirilecektir. Görüldüğü gibi Kürecik’teki bu radar Terörist İsrail’e çok kritik bir bilgi vermektedir. Hatırlanacağı gibi, ABD Savunma Dergisi olarak bilinen Defense News 2014 yılında, İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemini test ettiğini bu testler sonucunda sistemin Türkiye’de bulunan Kürecik NATO Radar Üssü ile entegre halde çalıştığını yazmıştı. 20 Kasım 2012 tarihinde Gazze’ye yapılan saldırılar sonucunda HAMAS tarafından atılan füzelerin, Kürecik’ten gelen istihbarat bilgisi ile İsrail’in Demir Kubbe sistemi tarafından vurulduğu da dergi tarafından aktarılan bilgiler arasında yer almıştı. Daha önce yapılan denemelerde İsrail savaş uçağından fırlatılan Blue Sparrow 2 füzesi hem İsrail hem de Kürecik radar üssünden anında tespit edilmiş ve savunma sistemleri harekete geçirilmişti. Tatbikatta Kürecik’teki sistem ile İsrail’in Demir Kubbe’sinin hem veri paylaşımı hem de koordinasyonu test edilmişti. Yani Kürecik’teki radar, İsrail’deki aynı tip iki radarla ve Almanya’nın Ramstayn Üssündeki ana merkezle irtibatlı bir radardır.

Katil İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarına Filistin Direnişinin füzelerle verdiği cevap sırasında da Kürecik’in Siyonist rejime istihbarat desteği verdiği kamuoyunda sıkça dile getirildi. Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’ın verdiği bilgilere göre; bu radarın özelliği ihbar amaçlı kullanılmasıdır, Kürecik’te bulunan radar, NATO’nun hava savunma sistemi kurulu olan üslerine bilgi aktarır. Kürecik’teki radar, Türkiye’ye gelebilecek tehdidi önleyecek durumda değildir. Çünkü Türkiye’de bu radarlarla uyumlu bir hava savunma sistemi yani füze bataryası yoktur. Zaten bu yüzden biz Rusya’dan S-400’leri aldık. Kürecik radarının esas amacı, Siyonist İsrail’e ve Körfezdeki Arap Krallıklarına gelebilecek olan tehditleri önceden algılayıp oraya gerekli uyarıyı yapmaktır. Zaten Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin paşa geçtiğimiz aylarda Kürecik NATO Radarıyla ilgili olarak, ‘Bu radar, Türkiye’nin hava savunmasından çok İsrail ve ABD’nin hava savunmasına hizmet eden bir sistem’ demişti. Yine emekli Kurmay Albay İhsan Sefa da bu radarın sadece Siyonist İsrail’e hizmet ettiğini ifade etmişti.

Görüldüğü gibi Seyyid Battal Gazi’nin şehrinde kurulu olan bu radar üssü ülkemiz için büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu yüzden Kürecik NATO Radar üssü hiç vakit kaybetmeden sökülmeli burada çalışan ABD’li ve İsrailli personel ülkelerine gönderilmelidir. Hükümet bu yanlıştan bir an önce dönmeli ve ülkemizi Siyonist İsrail’e hizmet eden Kürecik NATO Radar Üssü ayıbından kurtarmalıdır.
KÜRECİK NATO RADAR ÜSSÜNE HAYIR İNİSİYATİFİ"

 

Sivil Düşünce Haber Portalı