İletişim Başkanlığı, Dünya Engelliler Günü kapsamında görme engellilere yönelik “Engelsiz CİMER” ve sesli kitaplardan oluşan “Kulak Ver Projesi”ni hayata geçirdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun:

“Engelli vatandaşlarımızın tüm hak ve imkanlardan eşit bir biçimde yararlanabilmelerine, toplumsal hizmetlere, bilgiye, iletişim araçları ve mecralarına kolaylıkla ulaşmasına büyük önem veriyoruz”

“Bu kapsamda Engelsiz CİMER uygulamasının ilk ayağını hayata geçiriyoruz. Görme engelli vatandaşlarımız kendilerine özel uygulama destekleriyle artık CİMER’e kolayca başvuru yapabilecek ve verilen cevap ile başvuru hareketlerini inceleyebilecek.”

“Devreye aldığımız Kulak Ver Projesi ile de görme engelliler farklı dillerdeki sesli kitaplarımıza rahatlıkla erişim sağlayabilecek.”

 Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında iki yeni uygulama hayata geçirildi. Başkanlık tarafından görme engellilere yönelik Engelsiz CİMER uygulaması ve  sesli kitaplardan oluşan “Kulak Ver Projesi” erişime açıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede engelli vatandaşların tüm hak ve imkanlardan eşit bir biçimde yararlanabilmelerine,  toplumsal hizmetlere, bilgiye, iletişim araçları ve mecralarına kolaylıkla ulaşmasına büyük önem verdiklerini vurguladı.

Engelli bireylerin kamu kurumlarına erişimlerinin kolaylaştırılması ve toplumsal yaşamda fırsat eşitliğine tam anlamda kavuşmaları amacıyla “Engelsiz CİMER Projesi”nin ilk ayağı olan görme engellilere yönelik uygulamayı devreye aldıklarını bildiren Altun, bu kapsamda vatandaşların her türlü şikayet, talep, görüş-öneri, istek, ihbar, bilgi edinme ve teşekkür amaçlı başvurularını CİMER üzerinden kolayca yapabileceğini belirtti.              

Söz konusu uygulama ile bu yıl yaklaşık 6 milyon başvuru yapılan CİMER’in görme engelli vatandaşlara daha etkin, hızlı, kaliteli ve güvenilir bir kamu hizmeti sunulmasına katkı sağlayacağına dikkati çeken Altun, şunları kaydetti:

“CİMER milletle devlet arasındaki köprüyü güçlendirmeye ve engelleri kaldırmaya devam ediyor. Engelsiz CİMER Projesi ile görme engelli vatandaşlarımız kendilerine özel uygulama destekleriyle CİMER’e kolayca başvuru yapabilecek ve verilen cevap ile başvuru hareketlerini inceleyebilecek. Görme engelli vatandaşlarımız mevcut bilgisayarlarında kullandıkları ekran okuyucularla CİMER’e başvuruda bulunabilecek. Bir sonraki aşama olan  işitme engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarımız da hızla devam ediyor. “

 “Kulak Ver Projesi”  ile farklı dillerde sesli kitap imkanı

Başkanlığın önemli bir diğer çalışmasının da “Kulak Ver” uygulaması olduğunu anlatan Altun,sesli kitap platformu ile görme engelli bireylerin yayınlara kolay bir şekilde erişim sağlayabileceğini söyledi.

Proje ile vatandaşların yayınlara erişiminde çeşitliliğin de artacağına dikkati çeken Altun,“Devreye aldığımız platform ile yayınlarımızın farklı dillerde çevirileri de sesli kitap olarak erişime açılacak. Aynı zamanda bu platform üzerinden sesli betimlemesi yapılan kitaplarımıza da ulaşılabilecek. Bu çerçevede ilk olarak ülkemizin tanıtımının yapıldığı Türkiye’nin Sırları kitabımızın görsel içerikleri4 farklı dildesesli betimlenerek görme engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Vatandaşlarımız sesli kitaplarımıza https://kulakver.iletisim.gov.tr  linki ile üzerinden erişebilecek, ayrıca “Kulak Ver” isimli mobil uygulamamız üzerinden yayınlarımızı dinleyebilecek.” ifadelerini kullandı.

Altun, Başkanlıkça erişime açılan sesli kitapların “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi (Türkçe/İngilizce),  Türkiye - Libya Mutabakatı (İngilizce ), Turkey’s Counter Terrorism Perspective (Almanca/Arapça/Rusça ) ,Türkiye’nin Doğu Akdeniz Stratejisi (Türkçe) ,Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Hakları ve İddiaları (Türkçe/İngilizce), Yukarı Karabağ’da 44 Günde Gelen Zafer (Türkçe /İngilizce/Rusça), Engelsiz Erişim ve İletişim (Türkçe), Yüzyılın İşgali: Tek Taraflı Planların Gölgesinde Filistin (Türkçe/İngilizce/Arapça),  Preveze Deniz Zaferi (Türkçe), Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Devrimi (Türkçe/İngilizce)” olduğunu kaydetti.

“Engelsiz iletişim hizmetlerini geliştirmeyi hedefliyoruz”

Engelli bireylerin toplumsal hizmetlere, medya ürünlerine, eğitim ve araştırma olanaklarına rahatça erişebilmeleri ve yaşam kalitelerini yükseltebilmeleri amacıyla medyadaki çeviri hizmetlerinin önem taşıdığına dikkat çeken Altun, bu kapsamda İletişim Başkanlığı olarak Hacettepe Üniversitesi’nin iş birliğiyle “Engelsiz Erişim ve İletişim” kılavuzu hazırladıklarını bildirdi.

Kılavuzun alanındaki en kapsamlı ve derinlikli çalışma olma iddiasını taşıdığını belirten Altun, bu çalışma ile engelsiz erişim ve iletişim alanındaki çalışmaların ve araştırmaların önemi konusunda farkındalığı artırmayı ve engelsiz erişimi destekleyecek çalışmalara ışık tutmayı amaçladıklarını vurguladı.

Başkan Altun, “Bu ülkemiz için yeni sayılabilecek bir alan. İletişim Başkanlığı olarak engelli vatandaşlarımızın  hizmet ve olanaklara sorunsuz ve çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde erişebilmeleri için gayret gösteriyoruz. Bu alandaki farkındalığı artırmak için şüphesiz medyamıza ve iletişim alanında hizmet sunan kişi ve kurumlara da çok önemli görevler  düşüyor.  Engelli vatandaşlarımıza çeviri hizmetinin sunulması için işaret dili başta olmak üzere altyazı, brail alfabesi gibi ihtiyaçların giderilmesi son derece önem arz ediyor. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de engelsiz erişim ve iletişim hizmetlerini geliştirmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Hibya Haber Ajansı