İngiltere'de seçkin diplomatik koruma biriminde görev yapan 48 yaşındaki Wayne Couzens, Sarah Everard'ı kaçırdığını kabul etti. Londra'daki Old Bailey'de video bağlantısı yoluyla cinayetten suçunu kabul etti.
33 yaşındaki bir pazarlama yöneticisi olan Everard, 3 Mart akşamı güney Londra'da evine yürürken ortadan kayboldu.
Kaybolması nöbetlere ve protestolara yol açtı, hükümeti geceleri daha fazla polis devriyesi sözü vermeye ve sokakları kadınlar için daha güvenli hale getirmek için para toplamaya sevk etti.
Couzens, Londra'daki maksimum güvenlikli bir hapishaneden uzaktan görüldüğünde, haki pantolon ve mavi bir sweatshirt giyiyordu ve cinayeti itiraf ederken başını eğdi.
Geçen ay, 3 Mart'ta Everard'ı "yasadışı ve zorla veya hileli bir şekilde" kaçırmaktan ve 2 ile 10 Mart arasında ikinci bir tecavüz sayısından suçlu bulundu.
Couzens son savunmasını yaparken Everard'ın ailesi mahkemede oturdu.
Everard, Clapham bölgesindeki arkadaşlarını ziyaret ediyordu ve kaybolduğunda yakındaki Brixton'daki evine dönüyordu.
Cesedi bir hafta sonra İngiltere'nin güneydoğusundaki Kent'te 80 kilometre (50 mil) uzaklıkta bir ormanda bulundu.
Metropolitan Polis otopsi ölüm nedenini "boyun sıkışması" olarak verdiğini söyledi.
Kuzenler eylül sonunda yargılanacak.
Kraliyet Savcılık Servisi uzman savcısı Carolyn Oakley, Couzens'in "tutuklandığında polise yalan söylediğini ve bugüne kadar yorum yapmayı reddettiğini" söyledi.
“Onu bir yabancıya karşı bu korkunç suçu işlemeye iten şeyin ne olduğunu hâlâ bilmiyoruz” dedi.
Couzens, suçu işlediğinde 12 saatlik bir vardiyayı yeni bitirmişti ve Everard'ın erkek arkadaşı Josh Lowth'un kayıp olduğu bildirildiğinde polise haber verildi.
Mahkeme, Couzens'in cinayetten günler önce kiralık bir araba kiraladığını ve bir rulo kendinden yapışkanlı streç film satın aldığını duydu.
Couzens'in Güney Londra'nın Balham kentinde kiralık arabasının yanında dururken Couzens'i yakaladığı anı yakalamak için bir otobüs kamerası ortaya çıktı.
Nöbetçi bir memurun tutuklanması ve Everard'ın onuruna bir nöbeti kırmaya yönelik sert yaklaşım - koronavirüs kurallarına karşı - Londra Metropolitan Polisi içindeki kültürün eleştirilerine yol açtı.
Bir ay sonra, her iki memur da öldürülen iki kız kardeşin uygunsuz fotoğrafları olduğu iddiasıyla suçlandı ve bu fotoğraflar daha sonra meslektaşlarına dağıtıldı.
Kurbanların annesi Wilhelmina Smallman da medyayı ve polisi kurbanlar beyaz olmadığı için davayı ciddiye almamakla suçladı.
BBC'ye verdiği demeçte, "Hepimizin önemli olduğunu söylemek için bir yolculuğa çıkıyoruz ve aslında şimdi kızlarım ve Sarah'nın özel gününü kullanabilirim, aynı desteği, aynı haykırışı görmediler" dedi.
"Diğer insanların bu dünyada renkli insanlardan daha fazla övgüsü var."

 

(Dış Basın)