El Cezire'nin haberine göre yetkililer, İran'ın güneybatısındaki Huzistan eyaletindeki su kesintisi protestoları sırasında üçüncü bir sivilin öldürüldüğünü doğruladı.

İzeh Kaymakamlığı'nın bekçisi Hossein Nabovati, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Salı gecesi protestolar sırasında ismi açıklanmayan bir gencin bir arabanın çarptığını ve daha sonra yaralanarak öldüğünü söyledi.
Yaralanma şekli ve fail ya da faillerin kimlikleri araştırılıyor” dedi.

Nabovati, protestolar sırasında üç protestocunun daha öldürüldüğünü de yalanladı ve 14 polis memurunun yaralandığını söyledi.

Yetkililer daha önce 18 yaşındaki Ghasem Khozeiri ve 30 yaşındaki Mostafa Naimawi adlı iki sivilin Cuma günü vurularak öldürüldüğünü doğrulamıştı, ancak gençlerin protestocu olmadığını ve "fırsatçılar ve isyancılar" tarafından öldürüldüğünü söylediler.

Daha fazla protestocunun ölmesinden korkuluyor, ancak yetkililer henüz başka ölümleri doğrulamadı. Ayrıca kaç sivilin tutuklandığını açıklamadılar.

İranlı yetkililer Çarşamba günü erken saatlerde, yetkililer tarafından Zargham Parast olarak tanımlanan bir polis memurunun, su kıtlığı nedeniyle altı gece süren protestoların ölümcül hale geldiği Huzistan'da "ajitasyoncular" tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Devlet medyası, petrol zengini güneybatı eyaletinden gelen video ve raporların şiddetin durmadığını gösterdiği gibi, Salı gecesi Bandar Mahshahr'daki başka bir polis memurunun bacağından vurulduktan sonra yaralandığını bildirdi.

video oynatmak
İl genelinde birkaç gündür ara sıra internet yavaşlamaları veya kesintileri bildirildi. İnternet kısıtlamalarına rağmen, geçen hafta Huzistan'ın çeşitli bölgelerinden birçoğu silah sesi ve göz yaşartıcı gaz kullanan çok sayıda video geldi.

Bazı videolarda siyahlar içindeki protestocuların birden fazla motosikletin içinde coplarla güvenlik güçlerine öfkeyle baktığı görülüyor.


İddiaya göre Salı gecesine ait bir video, 1980'lerde sekiz yıllık İran-Irak savaşında patlak veren ve lastiklerin tutuşup yolları kapatmasıyla çıkan yangını anmak için 1980'lerde dikilmiş bir tank gösteriyor.

Saddam Hüseyin'in İran'ı Batı desteğiyle işgal etmesinin ardından Irak'ın bazı bölgelerini geçici olarak ele geçiren petrol zengini Huzistan, on yıllardır su sorunlarıyla karşı karşıya. Büyük Sünni Arap nüfusu, ağırlıklı olarak Şii İran'da marjinalleştirilmekten uzun süredir şikayet ediyor.

Ancak bu yıl, aşırı sıcaklıklar ve kuraklıkların yaygın elektrik kesintilerine ve su kıtlığına yol açtığı, devlet ve buna bağlı olarak tüm ülke için özellikle zor oldu.

Yetkililer devletin büyük bir darbe aldığını kabul ediyor, ancak şiddetten ayrılıkçı grupların sorumlu olduğunu iddia ediyor ve yabancı medyayı teokratik düzene karşı çıkmak için durumdan yararlanmaya çalışmakla suçluyor.

Görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani hükümeti, durumu hafifletmek için yeni fonlar tahsis ettiğini söylerken, ordu ve İslam Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) susuz bölgeye su tankerleri yerleştirdiklerini söyledi.

Devlet ayrıca, benzin fiyatlarının ani üç katına çıkmasıyla ilgili 2019 ülke çapındaki protestolar sırasında en büyük kalabalıklardan bazılarını gördü. İnsan hakları örgütleri, neredeyse bir haftadır ülke genelinde internet erişiminin fiilen kesilmesi nedeniyle bu protestolar sırasında yüzlerce kişinin öldüğünü söylüyor.

İran tepkileri
Geçen hafta boyunca hem sosyal hem de geleneksel medya, Huzistan'daki durumla ilgili hesaplar, haberler ve tepkilerle dolup taştı.

#KhuzestanIsThirsty ve #KhuzestanHasNoWater gibi Farsça hashtag'ler, uluslararası medyada çok az ilgi gören kriz ve protestolara dikkat çekmek için yaygın olarak kullanılıyor.


Bazı siviller, Huzistan'a göndermek üzere su şişeleri ve tankerler satın almak için para toplamaya çalıştılar, ancak diğerleri bu tür hareketlerin, yıllarca kötü yönetim ve ihmalden sonra sürdürülebilir bir çözüme ihtiyaç duyan illerin karşılaştığı uzun vadeli sorunları önemsizleştirdiğine dikkat çekti. savaştan sonra.

Ahvaz merkezli avukat Fereshteh Tabanian, "Khuzistan'ın sorunu nehir çatallarından yasa dışı su transfer projelerinden ve nehirlerin kaynağından su mafyaları tarafından yapılan hırsızlıktan kaynaklanıyor" dedi.

Huzistan sakinleri, sosyal medyada ilde içme suyu bulunmadığına dikkat çekti, sularını satın almak veya çoğunlukla kurumuş nehirlerden almak zorunda kaldılar.

Aynı kirli musluk suyu artık birçok vatandaş için kapatıldı.


Birçoğu evlerine su getirmek için elektrikle çalışan pompalar kullandığından, elektrik kesintileri de durumu daha da kötüleştiriyor.

Salı günü, sekiz buçuk yıl yattıktan sonra Ekim 2020'de hapishaneden serbest bırakılan Narges Mohammadi de dahil olmak üzere bir grup aktivist ve insan hakları savunucusu, halka desteklerini ifade etmek için başkent Tahran'daki içişleri bürosuna gitti. .