İran'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (SCO) tam üye olma teklifi, yaklaşık 15 yıl sonra, bloğun yedi daimi üyesi tarafından onaylandı.

İki yılı bulabilecek teknik ve hukuki süreç tamamlandıktan sonra İran, dünya topraklarının yaklaşık üçte birini oluşturan ve yılda trilyonlarca dolar ihracat yapan bir gruba resmi olarak katılacak. Üyeleri arasında birkaç Orta Asya ülkesine ek olarak.
Tacikistan'ın Duşanbe kentindeki bir zirveden döndükten sonra Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, onayı İran'ı Asya'nın ekonomik altyapılarına ve geniş kaynaklarına bağlamayı amaçlayan "diplomatik bir başarı" olarak nitelendirdi.

İki günlük zirvede yaptığı konuşmada, ABD'nin "tek taraflılığını" kınadı ve yaptırımlarla mücadele için ortak çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.


Başkan Raisi, ŞİÖ zirvesinin oturum aralarında bir dizi üst düzey ikili görüşme gerçekleştirdi. Diğer şeylerin yanı sıra, Tacikistan Devlet Başkanı Emmali Rahmon ile sekiz anlaşmanın imzalanmasına yol açtılar.

İkili, yıllık ikili ticaret için mevcut seviyelerin 10 katına yakın olan 500 milyon dolarlık bir hedef belirledi.

İran'ın bu başarıdan elde ettiği önemli kısa vadeli kazanım, büyük siyasi veya ekonomik kazanımlardan ziyade artan prestij ve diplomasi ile sınırlı olabilir.

(Çeviri Haber-Dış Basın)