Kuzey İranda'nın Belfast -Derry kentleri - Antrim bölgelerinin Birleşik Krallık'a bağlı kalmasını isteyen öfkeli birlik yanlısı gruplar cuma gecesinden bu yana polisle çatışıyor. Gözstericiler barikatlar kurarak araçları ateşe veriyor. 

Kuzey İrlanda polisinin geçen yaz yapılan kalabalık bir cenaze törenine katılan Sinn Fein partisi liderlerine müdahale etmemesi ile başlamış ve savcılığın ceza vermemesiyle daha da artmıştı. Tüm bunlara İngiltere'nin AB ile yaptığı Brexit anlaşmasının bölgenin geleceği açısından yarattığı belirsizliğin de eklenmesiyle olaylar çığrından çıkmış ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson olaylardan kaygı duyduğunu açıklamıştı.

Özerk yönetimin başkanı Demokratik Birlik Partisi'nden Arlene Foster, olaylarla ilgili Kuzey İrlanda polis teşkilatı başkanını suçlayarak istifasını istedi. Sinn Fein mensubu üyeler ise olayları kontrol altına alabilmek için polise sahip çıkılması gerektiğini savunuyor.

Birlik yanlısı ve cumhuriyetçi toplulukların yaşadığı mahallelerde otobüs ateşe verilirken polise taşlar atıldı ve fotoğraf çeken bir gazeteci ise saldırıya uğradı. 6 gündür olayların durulmadığı bölgede çözüm de bulunuyor.