İsrail Savunma Kuvvetleri mensupları, o sırada bölgede aşırılık yanlılarının namaz kılmalarını engelleyemedi ve Yahudilerin kampüste namaz kılmalarını yasaklayan uzun süredir devam eden bir anlaşmayı ihlal etti.

Askerler Müslüman türbesine sersemletici bombalar ve göz yaşartıcı gaz atarak ibadet edenleri yaraladı ve İslam'ın üçüncü en kutsal mekânına zarar verdi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı resmi bir protesto mektubu göndererek İsrail'i "ihlallerine ve provokasyonlarına son vermeye, tarihi ve yasal statükoya saygı duymaya, caminin kutsallığına ve ibadet özgürlüğüne saygı duymaya ve Ürdün'ün otoritesine saygı duymaya" çağırdı. Kudüs Bağış Departmanı ve Mescid-i Aksa İşleri'ni yönetiyor."

Kudüs'teki İslam Vakfı, kesintinin Salı günü kutlanacak olan Kurban Bayramı'na kadar İslam'ın kutsal haftasında gerçekleştiğini söyledi. "Bugün Arafat'ın sunağı ve Kurban Bayramı'ndan önceki kutsal gün" dedi.

Yahudi takvimine göre Pazar, 2000 yıl önce Yahudi tapınaklarının yıkımını anan Yahudilerin Tisha b'Av günüydü.

Al-Haram Al-Sharif bölgesinde Yahudilerin saygı duyduğu ilk tapınağın MÖ 586'da, ikinci tapınağın MS 70'de yıkıldığı söyleniyor.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Daifallah Al-Fayez, "İsrail'in camiye yönelik eylemleri, tarihi ve yasal statükonun, uluslararası hukukun ve İsrail'in Doğu Kudüs'te işgalci bir güç olarak yükümlülüklerinin ihlalini temsil ediyor" dedi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, kampüsten ayrılmak isteyen Yahudilerin bunu düzenli olarak yapmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi. İsrail ile Kudüs İslam Vakfı arasında resmi bir temas yok.


2014 yılında Ürdün Kralı Abdullah, eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin huzurunda, eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan Mescid-i Aksa'yı Müslümanların ibadet etmesi ve diğerlerinin ziyaret etmesi için ayırma sözü almıştı.

Yahudi aşırılık yanlılarının Pazar günü İsrail medyasında alenen duası bu anlaşmayı ihlal ediyor ve 1967'deki İsrail işgalinden bu yana statükodan bir kopuş olarak görülüyor.

Ürdün'ü yöneten Haşimi kraliyet ailesi, Kudüs'ün kutsal mekanlarının koruyucusudur ve hem İsrail hem de uluslararası toplum bunu kabul etmektedir.

Kral Abdullah'ın Pazartesi günü ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi bekleniyor ve muhtemelen gündemde Kudüs olacak.

Bu sırada Arap İsrailliler ve Filistinliler, Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanları savunmak için akın etti. Ortak Liste başkanı Knesset üyesi Ayman Odeh, kampüse yapılan saldırıları kınadı ve Bennett'in üyeleri tarafından "Değişim Hükümeti" olarak adlandırılan yeni hükümetini kurdu.

Bayrak yürüyüşünden bir ay sonra 'Değişim Hükümeti' Mescid-i Aksa, Nablus Kapısı ve Şeyh Cerrah mahallesinde şiddet ve baskıyla devam ediyor. Ancak kurşunlar, coplar ve şok bombaları basit gerçeği pekiştirmekten başka bir şey değil: Burada bütün bir ulus işgal altındadır ve bundan kurtulmak bizim hakkımızdır” dedi.

Knesset üyesi Ahmed Tibi yeni İsrail hükümetine sert çıkıştı ve şunları söyledi: “Değişim Hükümeti işgal altındaki Kudüs dahil her konuda aşırı sağa teslim oldu. 'Araplara Ölüm' ve 'Tapınağı Yeniden İnşa Et' gösterileri tarihsel statükonun ihlalidir. Bugün olabileceklerden tamamen onlar sorumlu" diye tweet attı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, gerginlikten İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Abbas, "İsrail güçlerinin ve yerleşimcilerin Mescid-i Aksa yerleşkesine yönelik saldırıları halkımızın duygularını tahrik etmekte ve bölgenin istikrarı/güvenliği için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır" dedi.

Fetih Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Sidem, dünyanın sessizliğinin işgalcileri cesaretlendirdiğini söyledi. Mescid-i Aksa'da yaşananlar, dünyanın sessizliğinin Mescid-i Aksa'daki saldırganlığı nasıl teşvik ettiğini açıkça göstermektedir."

(Dış Basın)