İtalyan basınında yer alan habere göre, İtalyan Başsavcılığı Papa Francis'in tutuklama emrini verdiğini doğruladı ve suçlamalarda bulundu.

Askeri memurlar, İtalyan polisi ve onların seks suçları birimi, Papa'nın Vatikan'ın evine gitti, onu ve diğer bazı üst düzey yetkilileri olaysız bir şekilde hepsini tutukladı. Olay yerine yakın kişiler silah sesleri duyduklarını söyledi, ancak polisler ateş edenlerin onlar olup olmadığını teyit etmek istemedi.

İtalyan basınında yer alan iddiaya göre, Papa Francis şu anda bilinmeyen bir hapishanede tutuluyor ve İtalyan eyaleti ve Interpol için çalışan federal ajanlar tarafından sorgulanıyor. FBI, Interpol'le işi biter bitmez uçakla röportaj yapmak için düzenlemeler yapacaktı.

İtalya'nın mafya karşıtı baş savcısı Giuseppe Governale, Papa Francis ve Vatikan'daki diğerlerine yönelik soruşturmanın başlangıcında müdahale etmesi için çağrıldı. Grubun "küçümsenmediğini" ve uluslar arasında çoğalma ve onlara sızma kabiliyeti nedeniyle özellikle tehlikeli olduğunu söyledi.

“Bu bireyler gerçekten toplumdaki en kötülerin en kötüsü. Vatikan ve İtalya'daki ve Avrupa'daki komşu ülkelerdeki bu aşağılık ticareti sona erdirene kadar insan kaçakçılığını hedeflemeyi bırakmayacağımıza söz verebilirim. İtalya'da baş savcı olduğum sürece, hizmetim vatandaşlarımızı, özellikle de bize en çok ihtiyaç duyan çocuklarımızı korumaya çalışacak ”dedi.

Giuseppe Governale

Tutuklamayı yapmak için polis ve askeri ajanlar Vatikan'daki elektriği kesmek ve canlı kameranın yoğunluğunu azaltmak zorunda kaldı. 

İtalyan basınında yer alan iddiaya göre, Papa'nın “ilk tutuklama” olabileceğini öne sürdü. Ve spekülasyonlarında haklı oldukları görülüyor. Interpol ajanlarına göre, "birçokları arasında ilk."

 Sivil Düşünce Haber Portalı